Logo Polskiego Radia
IAR
Tomasz Kamiński 11.07.2011

Strefa euro negocjuje warunki drugiego greckiego pakietu

W Brukseli spotykają się po południu ministrowie finansów strefy euro. Głównym tematem rozmów jest drugi pakiet pomocowy dla Grecji pogrążonej w kryzysie. Część członków strefy euro jest przeciwna obecności polskiego szefa resortu.
Szef eurogrupy Jean-Claude Juncker i premier Grecji Jeorios PapandreuSzef eurogrupy Jean-Claude Juncker i premier Grecji Jeorios Papandreufot. flickr/Primie Minister of Greece
Posłuchaj
  • Relacja Beaty Płomeckiej (IAR) z Brukseli
  • Jacek Rostowski o konieczności szybkiego ustalenia zasad pomocy Grecji
Czytaj także

W spotkaniu miał uczestniczyć polski minister finansów, zaproszony przez szefa Eurogrupy. Jednak - jak wynika z najnowszych informacji - Jacek Rostowski nie weźmie udziału w naradzie, bo na razie nie ma co do tego zgody wewnątrz Eurogrupy. Polska, kierująca pracami Unii w tym półroczu, chce brać regularny udział w posiedzeniach Europrupy i być na bieżąco informowana o podejmowanych działaniach. Tłumaczy, że mają one wpływ także na pozostałe kraje członkowskie. Tymczasem strefa euro nie chce stwarzać precedensu i dopraszać na posiedzenia kraje, które nie mają wspólnej waluty. Na popołudniowym spotkaniu powinna zapaść decyzja, czy w przyszłości polski minister będzie brał udział w spotkaniach.

Głównym tematem, który zdominuje dyskusje w najbliższym czasie jest sytuacja w Grecji. Przyjęcie przez grecki parlament planu oszczędnościowego otwiera drogę do udzielenia władzom w Atenach drugiego pakietu pomocowego. Ma on liczyć niemal tyle samo co pierwszy, czyli około stu miliardów euro. Do uzgodnienia pozostaje jeszcze nie tyle konkretna kwota, co warunki udzielenia pożyczki, a także udział w pomocy prywatnych inwestorów.

Popołudniowe spotkanie rozpocznie się od podpisania dokumentów powołujących stały fundusz antykryzysowy dla bankrutów w strefie euro, opiewający na 500 miliardów euro. Zgoda na jego utworzenie zapadła jesienią. Ma on ruszyć w połowie 2013 roku i zastąpić tymczasowo działający fundusz. Zostanie on wpisany do traktatu lizbońskiego co wiąże się ze zmianami w dokumencie, na co zgodziły się już kraje członkowskie.

tk