Logo Polskiego Radia
IAR
Tomasz Kamiński 18.07.2011

Sejm zwiększy płacę minimalną? Solidarność złożyła projekt

W Sejmie jest już obywatelski projekt ustawy o płacy minimalnej. Złożyła go u marszałka Grzegorza Schetyny delegacja Solidarności. Wicepremier Waldemar Pawlak stwierdził, że propozycja jest podobna do pomysłów jego partii.
Marszałek Sejmu Grzegorz SchetynaMarszałek Sejmu Grzegorz Schetynafot. PAP/Tomasz Gzell
Posłuchaj
  • Według Waldemara Pawlaka propozycje Solidarności co do wzrostu płacy minimalnej są podobne do tych PSL
  • Grzegorz Schetyna odpowiada, czy szybko zajmie się projektem ustawy
Czytaj także

- Być może. Nie wykluczam. Po staram się to szybko zaopiniować. Możliwe, że uda to się jeszcze w tej kadencji Sejmu. Taki gest byłby ważny - mówił Schetyna pytany o to, jak szybko parlament zajmie się projektem.

- Szybkość wzrostu płacy minimalnej zależałaby od tempa wzrostu gospodarczego - wyjaśnił przewodniczący NSZZ "Solidarność" Piotr Duda. Zgodnie z projektem, wysokość minimalnego wynagrodzenia rosłaby szybciej w przypadku wzrostu PKB o co najmniej 3 procent. Natomiast jeśli wzrost gospodarczy byłby niższy lub miał wartość ujemną, minimalne wynagrodzenie byłoby ustalane według dotychczas przyjętych zasad.

Wicepremier i minister gospodarki Waldemar Pawlak określił obywatelski projekt ustawy dotyczący płacy minimalnej jako krok w dobrym kierunku. Komentując propozycję "S", Waldemar Pawlak stwierdził, że w projekcie jest nawiązanie do tych propozycji, o których w ubiegłym roku mówił PSL, tzn. podnoszenie płacy minimalnej w sposób zależny od wzrostu PKB. - Szkoda, że w ramach rządu nie udało się tego uzgodnić, ale teraz, na bazie takiego projektu obywatelskiego możemy w tej sprawie dojść do porozumienia - dodał wicepremier. Zaznaczył, że udoskonalenia wymagałyby jeszcze wzory i algorytmy, zawarte w projekcie "S".

Teraz najniższa płaca wynosi 1386 złotych brutto. Według Solidarności, płaca minimalna powinna rosnąć wraz ze wzrostem PKB, dochodząc do 50 procent przeciętnego krajowego wynagrodzenia. Stąd w tym roku płaca minimalna powinna wynieść, według związkowców, około 1670 złotych.

tk