Logo Polskiego Radia
polskieradio.pl
Tomasz Kamiński 20.07.2011

Syn Ruperta Murdocha przejmuje stery imperium?

Na przesłuchanie w brytyjskiej Izbie Gmin stawili się Rupert Murdoch, prezes News Corporation i James Murdoch, jego syn i zastępca. Pokazało ono, że ojciec niekoniecznie gra pierwsze skrzypce.
Syn Ruperta Murdocha przejmuje stery imperium?fot. PAP/EPA

James Murdoch podczas konfrontacji z brytyjskimi parlamentarzystami mówił dużo częściej niż jego rodzic. Podczas przesłuchań często oddawał mu głos lub James sam przejmował inicjatywę w odpowiadaniu na pytania.

Udzielanie odpowiedzi w wykonaniu Ruperta i James sprawiało wrażenie, że ojciec usuwa się w cień, a syn przejmuje stery. - Jasno było widać, że ojciec odsyła pytających do syna oraz że mu ufa w zarządzaniu firmą - mówi dla Bloomberga Claire Enders, prezes medialnej firmy badawczej z Londynu, której klientem jest między innymi rząd brytyjski.

Wiarę w zdolności syna potwierdza sam Rupert i hostoria awansów syna. - Gdy dałem mu awans, aby zajął się dużo większym zakresem obowiązków, znaczący udziałowcy dzwonili z prośbą aby go nie odciągać od dotychczasowych zada - chwalił zdolności menedżerskie syna Rupert Murdoch. W 2003 roku James Murdoch stał się prezesem BSkyB, w którym udziały ma brytyjskie ramienia medialnego News Corporation - News International. W 2007 roku dostał awans i zaczął kierować także działem nowych mediów News Corp. na Europę, Azję i Bliski Wschód (w BSkyB pozostał jako przewodniczący rady nadzorczej). Z kolei w marcu tego roku został mianowany zastępcą prezesa News Corp., czyli prawą ręką własnego ojca.

Rupert Murdoch trzykrtonie znalazł się na liście najbardziej wpływowych ludzi świata Time 100. Sygnały o zmianie warty w jego imperium byłyby istotnym wydarzeniem.

We wtorek Izba Gmin zorganizowała przesłuchanie w aferze hakerskiej związanej z brukowcem "News of the World". Gazeta podsłuchiwała regularnie nie tylko celebrytów, ale także włamywała się do poczt głosowych ofiar morderstw, ataków terrorystycznych, a nawet rodzin żołnierzy, którzy zginęli na wojnie w Afganistanie czy Iraku. Brukowiec należał do koncernu News Corporation - korporacji, która jest medialnym imperium rozciągającym się między innymi na kraje anglojęzycznego świata - USA, Wielką Brytanię, Kanadę, Australią i Nową Zelandię.

Rupert Murdoch zaczął przygodę z biznesem w 1953 roku, kiedy zmarł jego ojciec Keith Murdoch. Firma nazywała się wtedy News Limited i działała jeszcze tylko w Australii. Ekspansja zagraniczna rozpoczęła się w 1968 roku, gdy przejął brytyjski "News of the World". Zamknięty ostatnio wskutek trwające afery hakerskiej. W latach 70. zaczął przejęcia prasy amerykańskiej. W 1985 roku przyjął obywatelstwo USA, aby mieć prawo do posiadania telewizji w tym kraju. W tym samym roku kupił znaną wytwórnię filmową 20th Century Fox (twórcę filmu "Avatar"), a w następnym firmę posiadająca sześć kanałów telewizyjnych. W 1986 stworzył Fox News - telewizję, która obecnie w USA jest bardziej popularna niż CNN. News Corporation posiada wiele innych gazet i firm medialnych także w Azji.

Nagranie fragmentu przesłuchania, kiedy Ruperta Murdocha obrzucono pianką do golenia


tk