Logo Polskiego Radia
IAR
Tomasz Kamiński 23.08.2011

Portugalia się podnosi po bankructwie?

Do końca lipca deficyt budżetowy w Portugalii zmniejszył się o 25 procent w porównaniu do pierwszego półrocza 2010 roku.
Portugalia się podnosi po bankructwie?Flickr

O lepszych wynikach finansów publicznych pisze Jornal de Noticias. Pokazują one, że działa program oszczędnościowy wprowadzony w Portugalii w zamian za międzynarodową pożyczkę na ratowanie kraju stojącego na progu bankructwa.

W maju Lizbona dostała z UE i Międzynarodowego Fundusz Walutowego kredyt w wysokości 78 mld euro. Nie była bowiem w stanie już udźwignąć swojego zadłużenia. Mimo pomocnej dłoni, kraj przez najbliższe dwa lata najpewniej będzie się borykał z recesją.

Jak informuje gazeta, z kolei wydatki budżetowe spadły o 4,8 procent, a przychody państwa wzrosły o 4,4 procent. Zwiększyły sie wpływy z większości podatków, a jeśli jakieś zmalały, to przede wszystkim te pośrednie, związane z konsumpcją - na przykład z akcyzy na alkohol czy papierosy.

Jednocześnie jednak Publico przypomina o rekordowej pomocy finansowej, jakiej państwo musiało udzielić publicznym firmom w pierwszej połowie bieżącego roku. Prawie półtora miliarda euro, to o 1750 procent więcej niż od stycznia do czerwca zeszłego roku. Najwięcej, bo ponad dwie trzecie tej sumy wpompowano w koleje państwowe oraz metro w Lizbonie i Porto.

Dofinansować trzeba było także inne przedsiębiorstwa publiczne zajmujące się transportem publicznym, a także na przykład telewizję i radio publiczne RTP oraz największe teatry - wylicza Publico. Już wkrótce państwo pozbędzie się niektórych z tych przynoszących straty przedsiębiorstw. Do prywatyzacji przeznaczono między innymi koleje i RTP.

tk