Logo Polskiego Radia
PAP
Tomasz Kamiński 30.08.2011

Zmiany kadrowe na szczycie Polskich Linii Lotniczych LOT

Zbigniew Rapciak został nowym przewodniczącym rady nadzorczej PLL LOT - podała spółka. Pod jego przewodnictwem rada 12 września zdecyduje, czy zarząd spółki podpisze porozumienie z pracownikami.
Zmiany kadrowe na szczycie Polskich Linii Lotniczych LOTfot. flickr/eisenbahner

Porozumienie ze stewardessami i stewardami o czasie pracy i wypoczynku dotychczas było przez zarząd tylko parafowane. Rapciak obejmuje stanowisko po Jacku Krawczyku. Ten zrezygnował pod koniec czerwca. Podjął taką decyzję, ponieważ w listopadzie 2010 roku został wiceprezydentem Europejskiego Komitetu Ekonomiczno-Społecznego przy Unii Europejskiej oraz ma obowiązki przy polskiej prezydencji. Mimo że nie w funkcji przewodniczącaego, to dalej będzie zasiadał w radzie nadzorczej LOT-u oraz Poczty Polskiej.

Rapciak został powołany jako członek do rady nadzorczej PLL LOT w lipcu 2009 r. Jest prezesem spółki Polskie LNG. Do marca 2009 roku był wiceministrem infrastruktury. W latach 2002-2008 był dyrektorem oddziału Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad w Krakowie. Wcześniej był m.in. wiceprezesem Agencji Budowy i Eksploatacji Autostrad w Warszawie.

Zbigniew Rapciak skończył Akademię Ekonomiczną w Krakowie. Jest absolwentem podyplomowego studium z zakresu zarządzania i finansów w Szkole Głównej Handlowej w Warszawie. Odbył staże z zakresu zarządzania w Mediolanie. Jest autorem opracowań z zakresu zarządzania procesami inwestycyjnymi w infrastrukturze.

Rada nadzorcza PLL LOT 12 września może podjąć decyzję w sprawie ewentualnego podpisania porozumienia między zarządem spółki a Związkiem Zawodowym Personelu Pokładowego, które dotyczy czasu pracy i wypoczynku stewardess i stewardów. W spółce trwa od 7 lipca referendum strajkowe w tej sprawie. Ma ono rozstrzygnąć, czy stewardessy i stewardzi będą strajkować. Kończy się 31 sierpnia. Na koniec 2010 r. LOT zatrudniał 2305 pracowników. Skarb Państwa ma prawie 68 procent akcji PLL LOT, Regionalny Fundusz Gospodarczy - 25 procent, a pozostałe prawie 7 procent należy do pracowników.

tk