Logo Polskiego Radia
IAR
Anna Borys 07.09.2011

Wschód dogania zachód

W ciągu ostatnich siedmiu lat wszystkie kraje Europy Środkowo-Wschodniej zanotowały wzrost PKB oraz inwestycji, zmniejszając dystans do Europy Zachodniej.
Wschód dogania zachódSXC

Takie wnioski płyną z raportu "Konkurencja, współpraca, solidarność europejska. Europa Środkowo-Wschodnia 2004-2011", ogłoszonego podczas Forum Ekonomicznego w Krynicy-Zdroju.


Raport, przedstawiony przez Witolda Orłowskiego, głównego doradcę ekonomicznego PcW Polska, powstał siedem lat po przystąpieniu siedmiu krajów Europy Środkowo-Wschodniej, w tym Polski, do Unii Europejskiej. Obejmuje też Rumunię i Bułgarię, które przyjęto do Wspólnoty w 2007 roku, a także kraje Bałkanów Zachodnich oraz Rosję, Ukrainę i Białoruś.
Największy łączny wzrost PKB - o ponad 50 procent - zanotowano w ciągu siedmiu minionych lat na Białorusi. Bardzo dobrze prezentuje się w tej klasyfikacji Polska, która podobnie jak Rosja czy Słowacja - zanotowała wzrost pomiędzy 40 i 50 procent. Najgorzej wypadają Węgry i Chorwacja - pomiędzy 10 i 20 procent.


Z raportu wynika też, że we wszystkich krajach Europy Środkowo-Wschodniej zmniejszył się dystans do Europy Zachodniej, nastąpił też wzrost eksportu, nawet mimo spowolnienia w latach 2009-2010. Kryzys gospodarczy dotknął kraje regionu, przy czym najmocniej uderzył w kraje bałtyckie, gdzie nastąpiło dramatyczne załamanie. Najmniej wpłynął na Polskę i Białoruś, która jednak teraz - jak podkreŚlił prof. Witold Orłowski, płaci za to cenę.


Problemem krajów Europy Środkowo-Wschodniej jest między innymi fakt, iż słabo radzą sobie z pozyskiwaniem środków na naukę i rozwój. Umiarkowane jest też ograniczenie biurokracji. Raport wskazuje też, że kraje, które wstąpiły do Unii Europejskiej, lepiej walczą z korupcją.

IAR,ab