Logo Polskiego Radia
IAR
Anna Borys 18.10.2011

Europa się stara, ale do USA i Azji nam daleko

Unijne firmy znacznie zwiększyły wydatki na badania i rozwój, ale nadal wypadają gorzej od swoich głównych konkurentów z USA i niektórych krajów azjatyckich.
Europa się stara, ale do USA i Azji nam daleko Glow Images/East News

Polskim firmom daleko do czołówki. Z raportu opublikowanego w Brukseli wynika, że w ubiegłym roku wzrost inwestycji we Wspólnocie na ten cel wyniósł 6,1 procent w porównaniu z sytuacją sprzed dwóch lat.

Amerykańskie firmy zwiększyły nakłady na badania i rozwój o 10 procent, chińskie - prawie o 30 procent, a koreańskie - o jedną piątą.


W światowym rankingu przedsiębiorstw, które wyłożyły najwięcej pieniędzy, w czołowej dziesiątce jest tylko jedna z firm z Unii - Volkswagen na szóstym miejscu. Komisarz do spraw badań i innowacji Marie Geoghegan-Quinn powiedziała, że wzrost inwestycji w Unii to pozytywny sygnał, ale to wciąż za mało. „Europa radzi sobie lepiej inwestując w badania i rozwój, ale pozostaje w tyle, bo nie inwestuje wystarczająco dużo. Chcielibyśmy widzieć więcej unijnych firm w czołowej dziesiątce. Przesłanie tego raportu jest więc takie: zachęcamy do inwestycji, nie możemy sobie pozwolić na spadki w tabeli, musimy inwestować znacznie więcej” - dodała komisarz do spraw badań i innowacji..
Światowy ranking przedsiębiorstw najwięcej inwestujących w badania i rozwój otwiera szwajcarska firma Roche, która przeznaczyła na ten cel ponad 7 miliardów euro. Zaraz za nią uplasowała się druga firma farmaceutyczna Pfizer z USA. Najlepsza unijna firma - Volkswagen może się pochwalić nakładami na badania i rozwój w wysokości ponad 6.miliardów euro. Na liście obejmującej 1000 unijnych przedsiębiorstw 7 pochodzi z Polski, ale są one na dalekich miejscach. Najwyżej jest firma komputerowa ComArch, która zajmuje 463. pozycję, następne są Asseco Poland, Bre Bank, Telekomunikacja Polska, Bioton, Bank Ochrony Środowiska, a polską stawkę zamyka Netia na 855. miejscu.


IAR,ab