Logo Polskiego Radia
IAR
Anna Borys 31.10.2011

W Europie rosną ceny i bezrobocie

Wyrównane sezonowo bezrobocie w Unii Europejskiej wyniosło we wrześniu 9,7 procent, a w strefie euro - 10,2 procent. Eurostat szacuje również, że inflacja we wrześniu w strefie euro wyniosła 3 procent.
W Europie rosną ceny i bezrobocie Glow Images/East News
Posłuchaj
  • Bezrobocie w Unii Europejskiej i strefie euro nieznacznie wzrosło we wrześniu w porównaniu z sierpniem.
Czytaj także

Według szacunków Eurostatu, w całej Unii Europejskiej pracy nie ma ponad 23 miliony ludzi, z czego ponad 16 milionów to mieszkańcy strefy euro. 5,3 mln bezrobotnych to osoby poniżej 25 roku życia. Najniższą stopę bezrobocia miała Austria - 3,9 procent i Holandia - 4,5 procent. Najwyższą - Hiszpania - 22,6 procent. Wysokie bezrobocie notowały też Grecja, Łotwa, Litwa, Irlandia i Słowacja.
W porównaniu do ubiegłego roku stopa bezrobocia spadła w 14 spośród 27 krajów Unii. Najsilniej w Estonii, z blisko 18 procent do blisko 13 procent. Najsilniejszy wzrost zanotowała Grecja - z 12,6 procent do 17,6 procent.

Niepokojące wieści płyną także z Rzymu.

Włochy, wskazywane przez ekonomistów jako kolejny kandydat do bankructwa, zanotowały we wrześniu znaczący wzrost bezrobocia, które wyniosło 8,3 procent. Miesiąc wcześniej wyniosło 8 procent. Jak podaje włoski urząd statystyczny Istat, bezrobocie wśród osób do 24 roku życia wyniosło 29.3 procent.


Sytuacja na włoskim rynku pracy nie wzmacnia optymizmu rządu w Rzymie, który musi wprowadzić w najbliższym czasie głębokie reformy i oszczędności, tak aby zgodnie z zapowiedziami, w 2013 roku zrównoważyć budżet.


Jednocześnie jeden z największych przemysłowych pracodawców we Włoszech - koncern FIAT, zapowiedział, że jeśli nie osiągnie porozumienia ze związkami zawodowymi w celu zwiększenia konkurencyjności swoich włoskich fabryk, przeniesie produkcję z kraju.

ab