Logo Polskiego Radia
IAR
Anna Borys 01.12.2011

Szybka kolej może być bardzo opłacalna

Połączenie Kolei Dużych Prędkości między Warszawą a Poznaniem i Wrocławiem może być opłacalne.
Szybka kolej może być bardzo opłacalna fot. Adcuz, lic. CC, źr. Flickr
Posłuchaj
  • Zdaniem Marcina Borka z firmy Ernst&Young, która współtworzy studium, stworzenie takiego połączenia jest opłacalne dla gospodarki.
Czytaj także

Takie wyniki zbliżają nasz kraj do budowy pierwszej takiej linii. Pociągi na tej trasie będą rozwijać prędkość do 350 kilometrów na godzinę. Według ciągle opracowywanego studium, taki kształt połączenia jest opłacalny dla gospodarki ze względu na połączenie trzech największych centrów biznesowych. Autorzy raportu podkreślają, że umożliwienie szybkiego przemieszczania się ludziom, dla których wartość czasu jest wysoka, będzie miała wpływ na wskaźniki ekonomiczne.

Już teraz wiadomo, że modernizacja istniejących tras, tak by pociągi mogły osiągać pożądaną prędkość, nie wchodzi w grę. Według wiceprezesa Polskich Linii Kolejowych Marka Pawlika, taka inwestycja musi być tworzona od podstaw, dlatego, że nie ma możliwości wyburzania budynków wokół istniejącej trasy, czy przesuwania jej osi. Budowa całkowicie nowej trasy szybkiej kolei z Warszawy do Poznania i Wrocławia może kosztować nawet 30 miliardów złotych. Zdaniem Przemysława Wróbla z Ministerstwa Infrastruktury, Polska nie poradzi sobie z tą inwestycją bez unijnych dotacji. Żadne decyzje Komisji Europejskiej w tej sprawie jeszcze jednak nie zapadły. Opracowywane studium wykonalności Kolei Dużych Prędkości w Polsce obejmuje także takie zagadnienia jak wpływ inwestycji na środowisko naturalne i zapewnienie bezpieczeństwa na przejazdach kolejowych.

IAR,ab