Logo Polskiego Radia
IAR / PAP
Agnieszka Kamińska 13.04.2012

Portugalia pierwsza przyjęła pakt fiskalny

Portugalski parlament ratyfikował europejski pakt fiskalny, narzucający zaostrzone reguły budżetowe. Za przyjęciem dokumentu zagłosowała zdecydowana większość deputowanych..
Portugalia: parlament głosuje za paktem fiskalnymPortugalia: parlament głosuje za paktem fiskalnymPAP/EPA/EPA/MIGUEL A. LOPES

Pakt fiskalny został przyjęty dzięki głosom rządzącej koalicji socjaldemokratów i Partii Ludowej oraz największej partii opozycyjnej - socjalistów. Przeciw byli komuniści, Blok Lewicy i Zieloni.
Ratyfikowany dokument został podpisany na początku marca w Brukseli przez liderów 25 krajów Unii Europejskiej, w tym Polski. Ma on przywrócić zaufanie do strefy euro i całej Unii. Jest on obowiązkowy dla krajów strefy euro i otwarty dla państw spoza niej. Podpisów pod dokumentem nie złożyli tylko przywódcy Czech i Wielkiej Brytanii. Pakt ma zacząć obowiązywać od stycznia przyszłego roku, jeśli ratyfikuje go 12 z 17. państw eurolandu. Pakt fiskalny wymusza ściślejszą dyscyplinę finansową, przewiduje sankcje za jej złamanie, wprowadza między innymi regułę wydatkową, której kraje nie będą mogły przekroczyć.

Parlament w Lizbonie zgodził się też na Europejski Mechanizm Stabilizacyjny. Celem EMS, który ma wejść w życie 1 lipca br., będzie wspieranie krajów eurolandu, które tak jak Portugalia mają kłopoty finansowe.

W maju 2011 r. Portugalia stała się trzecim po Grecji i Irlandii krajem strefy euro, który zwrócił się o pomoc finansową do UE i Międzynarodowego Funduszu Walutowego. W ramach porozumienia o pomocy Lizbona realizuje program reform i oszczędności. Jednym z jego warunków jest obniżenie w tym roku deficytu budżetowego do 4,5 proc. PKB (w 2009 r. wyniósł on 10,1 proc. PKB).

IAR, PAP, agkm

Zobacz galerię: DZIEŃ NA ZDJĘCIACH >>>