Logo Polskiego Radia
IAR
Emilia Iwanicka 19.06.2012

Cena za dziecko? 20 tysięcy euro

Komisja Europejska zapowiada skuteczniejszą walkę z handlem ludźmi. Bruksela przyjęła unijną strategię, zakładającą między innymi ściślejszą współpracę krajów członkowskich.
zdjęcie ilustracyjnezdjęcie ilustracyjneSiddhartha Lammata/Wikimedia Commons

Według szacunków Międzynarodowej Organizacji Pracy na całym świecie prawie 21 milionów osób pada ofiarą pracy przymusowej, z czego 5,5 miliona to dzieci. Według danych Europolu, dziećmi handluje się jak towarem, a cena za dziecko to 20 tysięcy euro.

- To szokujące liczby, które ciągle rosną, a wszystko dzieje się w 2012 roku. Wciąż zbyt mało przestępców handlujących ludźmi trafia za kratki. W Unii Europejskiej powinniśmy mieć wspólny cel - musimy skończyć z nowoczesnym niewolnictwem - powiedziała komisarz do spraw wewnętrznych Cecilia Malmstroem.

W unijnych krajach trzy czwarte ofiar tego procederu to osoby wykorzystywane seksualnie, pozostałe zmuszane są do pracy, żebrania, kradzieży w sklepach i służby domowej.

Bruksela zaproponowała we wtorek utworzenie wspólnych, europejskich zespołów dochodzeniowo-śledczych zajmujących się transgranicznym handlem ludźmi. Chce też, by wszystkie państwa powołały krajowe grupy specjalizujące się w ściganiu nielegalnego procederu. Miałyby one służyć jako punkty kontaktowe w Unii, umożliwiające skuteczniejszą walkę z handlem ludźmi. Komisja Europejska zaproponowała też stworzenie unijnego centrum wymiany informacji, pozwalającego lepiej rozpoznawać, przekazywać i chronić ofiary oraz udzielać im pomocy.

Zobacz galerię DZIEŃ NA ZDJĘCIACH >>>

IAR, ei