Logo Polskiego Radia
PAP
Piotr Grabka 29.07.2012

Lubuskie zrobiło bilans zysków

Ponad 590 mln zł pochłonęła dotąd rewitalizacja i remonty zabytkowych budowli oraz modernizacja ośrodków rekreacyjnych i sportowych w woj. lubuskim, które zostały dofinansowane z Unii Europejskiej.
Centrum Sportowo-Rekreacyjne w Zielonej GórzeCentrum Sportowo-Rekreacyjne w Zielonej Górzewww.mosir.zgora.pl

Dofinansowanie z Lubuskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na rozwój i modernizację infrastruktury turystycznej i kulturowej oraz rewitalizację sięgnęło ponad 209 mln zł. - Nie ma turystyki, rekreacji bez infrastruktury na poziomie oczekiwanym przez naszych gości. Pieniądze unijne dały szansę na rewolucyjną wręcz zmianę, to nie jest zwykły blichtr, to zupełnie nowa jakość. W nowej perspektywie również należy zadbać o nasze dziedzictwo kulturowe oraz obiekty turystyczne i rekreacyjne - powiedziała marszałek województwa Elżbieta Polak.
Jednym z miejsc, które zyskało unijne dofinansowanie, jest Sława, którą co roku odwiedza ok. 26 tys. turystów.
Za unijne pieniądze wybudowano zajezdnię autobusową w centrum miasta oraz nowe drogi i chodniki na polu karawaningowym i przy domkach lotniskowych. Powstał także pomost, molo, boisko wielofunkcyjne, plac zabaw dla dzieci i skatepark. Odnowiono także deptak, który teraz zdobią m.in. fontanna i zegar słoneczny.
Za unijne pieniądze udało się także zmodernizować bulwar nadwarciański w Gorzowie Wielkopolskim, który został tegorocznym zwycięzcą konkursu "Polska Pięknieje - 7 Cudów Funduszy Europejskich", zorganizowanego przez Ministerstwo Rozwoju Regionalnego.
Natomiast zielonogórzanie od dwóch lat chętnie korzystają z Centrum Sportowo-Rekreacyjnego, gdzie znajduje się nowoczesny basen oraz hala na ponad 5 tys. miejsc, w której odbywają się koncerty, a na co dzień trenują w niej i grają brązowi medaliści mistrzostw Polski - zielonogórscy koszykarze.
Jak wynika z danych Lubuskiej Regionalnej Organizacji Turystycznej "LOTUR" region najchętniej odwiedzają mieszkańcy m.in. Wielkopolski, zachodniopomorskiego, Dolnego Śląska oraz mazowieckiego, pomorskiego i łódzkiego.
Wśród turystów zagranicznych odwiedzających region lubuski dominują Niemcy. Z atrakcji regionu korzystają także chętnie Brytyjczycy, Czesi, Rosjanie, Holendrzy, Ukraińcy, Duńczycy, Włosi, Japończycy, Australijczycy, Francuzi.