Logo Polskiego Radia
IAR
Anna Borys 24.09.2012

Kaczyński staje w obronie słabszych

Wspólnota narodowa polega na tym, aby w projektach ekonomicznych uwzględniać również los słabszych. Taką opinię wyraził Jarosław Kaczyński, rozpoczynając debatę gospodarczą ekspertów zorganizowaną przez Prawo i Sprawiedliwość.
Debata ekonomiczna AlternatywaDebata ekonomiczna Alternatywa PAP/Radek Pietruszka

Do warszawskiej siedziby Polskiej Akademii Nauk politycy PiS zaprosili ponad 40 ekonomistów, swój udział potwierdziło około 30. Jarosław Kaczyński podziękował tym, którzy zechcieli przyjść i wyraził przekonanie, że spotkanie będzie pożyteczne nie tylko w wymiarze ekonomicznym, ale również w kwestii polskiego życia publicznego. - Przyszliśmy, aby z pełną pokorą wysłuchać opinii i uwzględnić je w tym wymiarze, w którym będzie to możliwe zgodne z tym przeświadczeniem, które leży u podstaw całej naszej działalności ekonomicznej, że żyjemy we wspólnocie - powiedział prezes PiS. Dodał, że jest to wspólnota polityczna i narodowa, ale musi mieć ona także swoje aspekty ekonomiczne, które opierają się o empatię i przeświadczenie, że los słabszych jest także bardzo ważny i że trzeba go brać pod uwagę. Dyskusja jest podzielona na trzy bloki tematyczne: finanse, praca, rodzina. Każdy uczestnik będzie mógł się wypowiedzieć na te tematy lub na zaproponowany przez siebie temat. Spotkanie ma podsumować drugie tego dnia przemówienie prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego.

Omawiany w poniedziałek program PiS "Alternatywa" przewiduje zmiany w podatkach - połączenie PiT i CIT w jednej ustawie i nową ustawę o podatku VAT. Prawo i Sprawiedliwość postuluje też uproszczenie deklaracji podatkowych, odliczanie określonych kosztów pracy od dochodu oraz wprowadzenie podatku bankowego i podatku obrotowego od hipermarketów.