Logo Polskiego Radia
Trójka
Ewa Dryhusz 03.10.2012

Jak prześwietlać instytucje finansowe?

- Nawet jeżeli uzyskamy odpowiedź, że parabank jest nadzorowany przez Komisję Nadzoru Finansowego, to wystarczy wejść na stronę KNF lub zadzwonić i zapytać, czy taka spółka faktycznie podlega nadzorowi - mówił Dobiesław Tymoczko z Narodowego Banku Polskiego.
Jak prześwietlać instytucje finansowe?Glow Images/East News
Posłuchaj
  • 5 pytań o parabanki - część 3
Czytaj także

Kontakt z Komisją Nadzoru Finansowego podsuwają niemal wszyscy zapytani przez Trójkę eksperci. To KNF sprawdza oferty i bilanse firm, a jak to wygląda w praktyce opowiadał Łukasz Dajnowicz z Komisji Nadzoru Finansowego. Lista ostrzeżeń publicznych znajduje się na stronie www.knf.gov.pl, tam również znajdziemy listę podmiotów nadzorowanych.

Jak prześwietlać instytucję finansową radził Bartosz Kostur z Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów. - Trzeba wiedzieć z kim umowę zawieramy, jeżeli nie jest to bank, tym bardziej powinniśmy sprawdzić co to jest za instytucja, w jakiej formie prawnej ona działa czy jest to spółka, czy jest to osoba fizyczna i na podstawie całokształtu informacji podjąć na spokojnie decyzję - przekonywał gość Pawła Sołtysa w specjalnym cyklu "5 pytań o parabanki".

Jak przypomniał Maciej Samcik, dziennikarz bankowy "Gazety Wyborczej”, warto pamiętać, że każdy kij ma dwa końce - instytucje finansowe mogą sprawdzić i nas. - Parabanki niejednokrotnie nie żądają tak naprawdę nic. Tam się wchodzi, oni spisują umowę, spisują z dowodu dane potencjalnego pożyczkobiorcy i udzielają pożyczki. Problem polega na tym, że oni z góry wiedzą, że część pożyczkobiorców ich nie spłaci, ale skoro część nie spłaci, to pozostali muszą się złożyć na zysk dla para banku - mówił Dobiesław Tymoczko z Narodowego Banku Polskiego

Kolejne odcinki cyklu codziennie do piątku włącznie o godz. 16.20.

Wszystkie audycje można znaleźć TU>>