Logo Polskiego Radia
IAR
Anna Borys 07.11.2012

Podrobić jajko? Dla niech nie ma rzeczy niemożliwych

O podróbkach z Chin słyszał prawie każdy. Chińskie fabryki produkują kopie ekskluzywnych zegarków czy markowych ubrań, które trafiają potem na bazary w wielu państwach świata.
Podrobić jajko? Dla niech nie ma rzeczy niemożliwych  Wikimedia Commons/GNU

W Chinach podrabiana jest także żywność, między innymi... kurze jajka. Jak twierdzą oszukani, prawdziwe kurze jaja od tych podrobionych "na oko" nie sposób odróżnić. "Fałszywki" także mają twardą, brązową skorupkę. Ta jednak zrobiona jest z wapna i gipsu. W środku "podrabianych jaj" znajduje się biaława substancja o konsystencji gumy, w której zatopiona jest czerwona kula przypominająca żółtko.
Taką pomysłowością wykazali się mieszkańcy miasta Luoyang w prowincji Henan, którzy podrabiane jaja sprzedawali na lokalnym bazarze. Ich cena była nieznacznie niższa od jaj, które można kupić w chińskich sklepach. Różnica w cenie i zapewnienia, że jaja pochodzą z prywatnej fermy, sprawiły, że w Luoyang nie brakowało na nie chętnych.

To nie pierwsza "jajeczna afera" w Chinach. W lutym tego roku w Kantonie fałszywe jaja kurze odkryto po tym, kiedy jedna z konsumentek upuściła przy sprzedawcy siatkę z jajami, a te - zamiast się potłuc - odbijały się od ziemi.