Logo Polskiego Radia
Trójka
Gabriela Skonieczna 22.11.2012

"Tylko jedna propozycja budżetowa jest nie do przyjęcia"

- Kanclerz Merkel mówiła, że być może będzie potrzeby jeszcze jeden szczyt na początku przyszłego roku, ale nie tracę nadziei, że uda się jeszcze teraz osiągnąć kompromis - powiedział poseł SLD Tadeusz Iwiński.
Premier Donald Tusk podczas konferencji prasowej przed posiedzeniem Rady Europejskiej. Premier Donald Tusk przybył, na dwudniowy szczyt UE do Brukseli, który poświęcony będzie budżetowi unijnemu na lata 2014-2020.Premier Donald Tusk podczas konferencji prasowej przed posiedzeniem Rady Europejskiej. Premier Donald Tusk przybył, na dwudniowy szczyt UE do Brukseli, który poświęcony będzie budżetowi unijnemu na lata 2014-2020. PAP/Radek Pietruszka

Jak ocenił ze 4 propozycji: cypryjskiej, Hermana van Rompuya, Komisji Europejskiej i brytyjskiej tylko ta ostatnia jest nie do przyjęcia. - W najważniejszych dla nas kwestiach polityki spójności i polityki rolnej trzy pozostałe oscylują wokół podobnej kwoty - mówił poseł SLD.

Jak podkreślił Jarosław Sellin ważne jest, żeby budżet unijny został ustalony już w tym roku, bo dzięki temu będzie jasne jak planować wydatki, na jakie pieniądze z UE możemy liczyć. Jego ocenie dla Polski najlepszym kompromisem jest sytuacja zakładająca ambitną politykę spójności, bo to bezpośrednio przekłada się na rozwój. Powinniśmy także walczyć o zmiany w dopłatach dla rolników, ciężko zaakceptować sytuację, kiedy polscy rolnik dostaje dopłaty o jedną trzecią mniejsze niż jego niemiecki kolega.

Goście czwartkowego "Pulsu Trójki" rozmawiali także o interpretacji słów brytyjskiego premiera Davida Camerona nt cięć w unijnym budżecie. Jak zaznaczają doszło do pewnego nieporozumienia. Jarosław Sellin i Tomasz Iwański odnieśli się także, do wniosku Platformy Obywatelskiej o postawienie przez Trybunałem Stanu Jarosława Kaczyńskiego i Zbigniewa Ziobrę.

Rozmawiała Beata Michniewicz

gs