Logo Polskiego Radia
PAP
Emilia Iwanicka 26.11.2012

Bieńkowska: nowe pieniądze unijne zaczniemy wydawać później

Zakończenie bez kompromisu szczytu UE w sprawie unijnego budżet na lata 2014-20 spowoduje, że nasz kraj zacznie wydawać pieniądze z nowej perspektywy najwcześniej pod koniec 2014 roku – uważa Minister rozwoju regionalnego Elżbieta Bieńkowska.
Elżbieta BieńkowskaElżbieta Bieńkowska mrr.gov.pl

- Jesteśmy w trakcie ostrych przygotowań do następnego budżetu i te moje nadzieje, że po tym szczycie, jeśli byłaby decyzja (zatwierdzająca budżet unijny) to druga połowa 2014 roku wchodzi w grę, już teraz znikają. Teraz mówimy już o końcówce 2014 roku, że wtedy będzie można rzeczywiście zacząć wydawać pieniądze z następnego budżetu - powiedziała dziennikarzom w poniedziałek Bieńkowska.

>> Czytaj więcej o nowym budżecie unijnym

Dla Polski obecna propozycja budżetu przewiduje o 1,5 mld euro mniej w ramach funduszy spójności, co oznacza, że Polska mogłaby otrzymać w ciągu siedmiu lat ok. 72,4 mld euro. To wciąż więcej niż przypada w obecnym budżecie na lata 2007-13 (prawie 68 mld euro).

Jak podkreśliła minister Bieńkowska, dla Polski najważniejsze jest jak najszybsze przyjęcie nowej perspektywy finansowej UE, aby rozpocząć przygotowania do wdrożenia nowych programów unijnych na lata 2014-2020. Według niej w negocjacjach budżetowych Polska powinna jak największą wagę przywiązywać do polityki spójności, bo są to "pieniądze, które robią następne pieniądze i przynoszą podatki". - My jesteśmy największym widocznym przykładem tego, że ta polityka spójności działa - podkreśliła.

PAP, ei