Logo Polskiego Radia
IAR
Petar Petrovic 28.11.2012

Raport KE: praca nie gwarantuje wyjścia z biedy

Komisja Europejska ocenia, że w krajach wspólnoty żyje 17 milionów ubogich pracowników. W Polsce ponad 2 miliony.
Raport KE: praca nie gwarantuje wyjścia z biedyGlow Images/East News

Za nami jest tylko Rumunia i Grecja. Kim są biedni pracujący? Jak wyjaśnia doktor Piotr Broda Wysocki z Instytutu Pracy i Spraw Socjalnych, to osoby, których zarobki nie wystarczają na zaspokojenie podstawowych potrzeb. Wśród nich nie tylko te bez wykształcenia. Są to również absolwenci wyższych uczelni humanistycznych. Wśród biednych pracujących najwięcej jest takich, którzy już założyli własne rodziny. Najczęściej żona wychowuje dzieci a mąż pobiera minimalną pensję.

Zdaniem doktora Piotra Brody Wysockiego polityka społeczna państwa powinna skupić się nie tylko na osobach bez pracy ale również na tych, których pensja nie przekracza minimalnej. Ludzie, których dochody nie pozwalają na wyjście z ubóstwa powinny być, zdaniem Piotra Brody wspomagane przez sfinansowanie im dojazdów do pracy czy dojazdów dzieci do szkół.

- Okazuje się, że płaca minimalna minus koszty wyjścia z domu do pracy daje takie same dochody, jak te uzyskiwane z pomocy socjalnej - wylicza Piotr Broda Wysocki. Zwraca też uwagę na ogromne rozwarstwienie płac w Polsce.

O ile u nas biedni pracujący to 12 procent społeczeństwa, to w Czechach jest ich tylko 4 procent. Tam jednak rozpiętość płac jest o wiele mniejsza niż u nas.

Zobacz galerię: DZIEŃ NA ZDJĘCIACH>>>