Logo Polskiego Radia
PAP
Anna Borys 12.12.2012

A jednak wesołe jest życie staruszka

Prawie dwie trzecie osób starszych deklaruje zadowolenie z życia, a tylko co 14. senior nie czuje satysfakcji, pisze "Dziennik Gazeta Prawna".
Polacy najkrócej w Europie cieszą się emeryturąPolacy najkrócej w Europie cieszą się emeryturąGlow Images/East News

Bieda w tej grupie jest mniejsza niż średnia dla kraju - wynika z badań Głównego Urzędu Statystycznego, które przytacza gazeta.

Osoby po 65. roku życia na ogół nie pracują - tylko 3,5 proc. przyznaje, że pracuje zarobkowo. Pozostałe 96,5 proc. utrzymuje się z emerytury lub innych świadczeń. Nie są też biedne - ubóstwo dochodowe dotyka 12 proc. osób w starszym wieku, podczas gdy średnia krajowa to 15 proc.
80 proc. seniorów nie traci kontaktów z rodziną. Sporadycznie korzysta z kina, teatru, rzadko chodzi na koncerty czy zawody sportowe. Głównie siedzi w domu i ogląda telewizję. Codziennie robi to aż 90 proc. osób powyżej 65. roku życia, a radia słucha 70 proc. osób starszych.
Co najbardziej cieszy seniorów? Ilość wolnego czasu - 83 proc. ankietowanych oraz relacje międzyludzkie i sytuacja rodzinna. Najbardziej narzekają na zdrowie - tylko 23,5 proc. było z niego zadowolonych, a aż 47,5 miało powody do narzekania.