Logo Polskiego Radia
IAR
Agnieszka Kamińska 14.12.2012

Zgoda na reformę strefy euro i unię bankową

Jest zielone światło dla ambitnych reform w strefie euro, w tym dla unii bankowej. Decyzję podjęli przywódcy 27 krajów na szczycie w Brukseli.
Szef Komisji Europejskiej Jose BarrosoSzef Komisji Europejskiej Jose Barroso PAP/EPA/JULIEN WARNAND

Pierwszym krokiem na drodze utworzenia unii bankowej jest europejski nadzór bankowy, który został w czwartek uzgodniony. Szef Komisji Europejskiej nazwał to przełomową decyzją.
- Nie będziemy tolerować słabej kontroli żadnego z sześciu tysięcy banków w strefie euro - podkreślał Jose Barroso. Dodał, że po uzgodnieniu pierwszego elementu unii bankowej, przyszedł czas na drugi krok, czyli utworzenie wspólnego systemu naprawczego banków, które są w kryzysie.
- Przepisy w tej sprawie Komisja Europejska zaproponuje w 2013 roku. W przyszłości to nie podatnicy będą płacili rachunki za błędy innych, ale same banki będą musiały rozwiązać swoje problemy - powiedział szef Komisji Europejskiej.

Integracja przyspiesza

Plany są ambitne, jak na warunki unijne. Jeszcze niedawno niewiele osób spodziewało się, że integracja strefy euro tak przyspieszy. Po uzgodnieniu europejskiego nadzoru bankowego, przyszedł czas na drugi etap reform, czyli powołanie wspólnego systemu naprawczego banków, które mają problemy finansowe. Pierwsze propozycje mają pojawić się w przyszłym roku i wtedy będą negocjowane przez unijnych przywódców.

Budżet strefy euro
Podtrzymany został pomysł utworzenia eurobudżetu, choć z powodu Niemiec decyzje zostały na razie odłożone na później. Plany reform strefy euro mogły być ambitniejsze i przyspieszone, ale na bardziej konkretne zapisy, czy zobowiązania nie chciała się zgodzić kanclerz Angela Merkel. Jesienią czekają ją wybory parlamentarne i chodziło o to, by unikać jakichkolwiek odniesień, czy sugestii, że znowu niemiecki podatnik będzie ratował bankrutów w strefie euro.

IAR/agkm

Galeria: dzień na zdjęciach >>>