Logo Polskiego Radia
PAP
Katarzyna Karaś 04.03.2013

Kwaśniewski: referendum w sprawie przyjęcia euro jest niezbędne

- Jest to tego typu decyzja, która powinna uzyskać silną legitymację społeczną - uważa były prezydent.
Kwaśniewski: referendum w sprawie przyjęcia euro jest niezbędneFlickr/CC-BY 2.0/Duncan Hull

- Euro będzie kolejnym kamieniem milowym naszych dziejów: nie tylko rozumiane jako zamiana złotego na euro, ze wszystkimi konsekwencjami, ale przede wszystkim zmiana polityczna, która będzie miała dwa wymiary. To będzie zmiana polityczna dla Polski, bo wejście do strefy euro to wejście do Europy decydującej, "Europy pierwszej prędkości", jądra Europy i to poważnego kraju - powiedział Aleksander Kwaśniewski. Dodał, że dzięki temu Polska stanie się jednym z kilku najważniejszych państw UE, "współdecydującym o przyszłości", a Polacy "muszą myśleć o Europie".
Jak ocenił, do 2015 roku, gdy odbędą się wybory parlamentarne, nie ma szans na zmianę konstytucji niezbędną do wprowadzenia waluty euro w Polsce. Jego zdaniem należy jednak wykorzystać ten czas na poważną debatę społeczną w tej sprawie.
- Słyszę ze strony dzisiaj rządzących taką niechęć do dyskutowania o możliwości przeprowadzenia referendum w tej sprawie. Jako człowiek, który w polityce sporo czasu spędził, jestem przekonany, że do tego referendum dojdzie, więcej - uważam, że jest ono niezbędne - podkreślił Kwaśniewski. Zaznaczył, że przekonanie to wypływa nie tylko z zapisów konstytucji, ale przede wszystkim z przekonania, że "jest to tego typu decyzja, która powinna uzyskać silną legitymację społeczną".
- Zdaję sobie sprawę, że mówienie o referendum w sytuacji, gdy 60 proc. ludzi mówi "nie" jest może ryzykowne, tylko pamiętajmy: mamy kilka lat na poważną debatę na ten temat i mamy dodatkowo bardzo silny argument o braku czy też deficycie demokracji w UE; taka bezpośrednia demokracja w postaci referendum jest niewątpliwie wyjściem naprzeciw temu deficytowi demokracji - ocenił Kwaśniewski.
Były prezydent uważa, że mobilizacja polskich sił politycznych opowiadających się za przystąpieniem do strefy euro powinna zagwarantować sukces tej idei. - Jeżeli chcemy czekać z wejściem do euro na większość konstytucyjną w parlamencie, to to dopiero może się okazać ryzykowny scenariusz. Może się okazać, że przy dosyć silnie podzielonej scenie politycznej w Polsce, my większości konstytucyjnej nie będziemy w stanie uzyskać przez najbliższe 20 lat i wtedy tak czy inaczej będziemy musieli zwrócić się w stronę referendum jako jedynego skutecznego sposobu - ocenił Kwaśniewski.
Były prezydent był w poniedziałek gościem 20. Forum Gospodarczego w Toruniu. Dwudniowe spotkanie z udziałem polityków, samorządowców, przedsiębiorców i organizacji pozarządowych odbywa się w tym roku pod hasłem "Transgraniczne więzi systemowe - pieniądz".
Zobacz galerię: DZIEŃ NA ZDJĘCIACH>>>
PAP, kk