Logo Polskiego Radia
IAR
Petar Petrovic 12.03.2013

Ważą się losy atomu w Polsce. Premier przyspieszy prace?

Po południu premier po posiedzeniu rządu będzie rozmawiał o energetyce jądrowej z ministrem gospodarki, ministrem skarbu i prezesem Polskiej Grupy Energetycznej.
Ważą się losy atomu w Polsce. Premier przyspieszy prace?sxc.hu

Donald Tusk zapowiadał ostatnio przyśpieszenie prac nad programem jądrowym. Z kolei minister skarbu Mikołaj Budzanowski jeszcze w lutym przekonywał, że budowa elektrowni atomowej nie otrzyma wsparcia państwa, a najważniejszy dla rządu jest teraz gaz łupkowy.

Premier Donald Tusk przekonuje, że skończy z wewnętrzną rządową rywalizacją między zwolennikami atomu i "łupków”. - Będę chciał rozwiązać ten - moim zdaniem - fałszywy dylemat, jakim jest dyskusja: czy gaz łupkowy, czy energetyka jądrowa - zapowiedział Donald Tusk.

Budowę elektrowni planują dwie spółki należące do Polskiej Grupy Energetycznej. Termin realizacji był już kilkukrotnie przesuwany. Władze spółki zapowiadają uruchomienie pierwszej elektrowni najwcześniej w 2023 roku. Premier przyznaje, że problem może być z finansowaniem takiej wielkiej inwestycji.

- Dzisiaj problemem jest rzetelna ocena możliwości finansowych na rzecz inwestycji w sektorze energetycznym poszczególnych podmiotów; myślę tu przede wszystkim o spółkach, bo to one będą dźwigały główny ciężar inwestycyjny w energetykę polską - podkreślał Tusk.

Władze Polskiej Grupy Energetycznej, która jest odpowiedzialna za realizację inwestycji, przyznawały już wcześniej, że pomoc państwa jest niezbędna, aby pozyskać finansowanie dla tego przedsięwzięcia.

W lutym PGE podpisała z amerykańską firmą WorleyParsons umowę w sprawie wykonania badań środowiskowych i lokalizacyjnych związanych z budową pierwszej polskiej elektrowni jądrowej , Wartość kontraktu to 252 mln zł. Koszt całej budowy pierwszej elektrowni jądrowej może sięgać od 9 do 15 miliardów euro.

pp/IAR