Logo Polskiego Radia
PAP
Agnieszka Kamińska 25.03.2013

Nie wiadomo, kiedy Cypr otworzy banki

Resort finansów nie jest w stanie podać daty otwarcia banków. Banki na Cyprze miały być otwarte we wtorek.
Minister finansów Cypru Michalis SarrisMinister finansów Cypru Michalis SarrisPAP/EPA/OLIVER HOSLET

Minister finansów Cypru Michalis Sarris nie był w stanie podać daty otwarcia cypryjskich banków, co według wcześniejszych planów miało nastąpić we wtorek. Decyzja w tej sprawie zostanie podjęta jak najszybciej - mówił w poniedziałek w Brukseli minister.

Banki na Cyprze są zamknięte od ok. 10 dni. - Trzeba znaleźć równowagę między ostrożnością a stabilnością - powiedział Sarris na konferencji prasowej po spotkaniu ministrów finansów strefy euro, którzy uzgodnili w nocy z niedzieli na poniedziałek warunki programu pomocy dla zagrożonego bankructwem Cypru. Przewiduje on likwidację jednego z największych banków, Laiki, ze stratami udziałowców i właścicieli dużych depozytów.
- Jak najszybciej podejmiemy decyzję w sprawie tego, kiedy dokładnie banki zostaną otwarte - oświadczył szef resortu finansów. - Nie mogę powiedzieć, kiedy to się stanie, ale musi do tego dojść jak najszybciej - podkreślił z kolei szef eurogrupy Jeroen Dijsselbloem.
Zamknięcie banków miało na celu zapobieżenie m.in. nadmiernemu wycofywaniu gotówki, ale powoduje poważne problemy dla gospodarki kraju.
Sarris ocenił, że dzięki porozumieniu z międzynarodowymi pożyczkodawcami Cyprowi udało się "uniknąć bankructwa", "katastrofy i wyjścia kraju ze strefy euro". - Biorąc pod uwagę okoliczności, jest to najlepszy rezultat z możliwych - zaznaczył.
Zdaniem ministra ustalenie warunków planu pomocy "kładzie kres niepewności, która od trzech lat wpływała na cypryjską gospodarkę". - Naród i rząd Cypru są gotowe podjąć wszelkie decyzje i ciężką pracę - mówił. Podkreślił jednak, że Cypryjczyków czekają "trudne czasy".
Pytany o reakcję Rosji na porozumienie przyznał, że "wielu z międzynarodowych partnerów Cypru jest bardzo zawiedzionych".

Nocne porozumienie
Dzięki porozumieniu Cypr otrzyma pomoc finansową od strefy euro i Międzynarodowego Funduszu Walutowego (MFW) w wysokości 10 mld euro na uratowanie swojego sektora bankowego przed załamaniem. W zamian Cypr ma przeprowadzić restrukturyzację sektora bankowego oraz konsolidację finansów, reformy strukturalne i prywatyzację.
Nowy program zakłada jednak natychmiastową likwidację banku Laiki, której pełne koszty poniosą udziałowcy, posiadacze akcji i właściciele nieubezpieczonych depozytów powyżej 100 tys. euro. Likwidacja Laiki pozwoli rządowi pozyskać 4,2 mld euro.
Największy bank cypryjski - Bank of Cyprus - przejdzie restrukturyzację i wchłonie dobre aktywa banku Laiki, w tym depozyty poniżej 100 tys. euro, gwarantowane przez prawo UE. Również udziałowcy i właściciele nieubezpieczonych depozytów w Bank of Cyprus muszą liczyć się ze stratami, ale ich skala zostanie jeszcze sprecyzowana przez cypryjski rząd i trojkę (KE, EBC i MFW).

PAP/agkm

Galeria: dzień na zdjęciach >>>