Logo Polskiego Radia
Jedynka
Andrzej Gralewski 26.06.2013

Jakie opakowania do jakiego pojemnika?

Od najbliższego poniedziałku, każdy kto zadeklarował segregowanie śmieci, będzie musiał tego przestrzegać. Pytania o to, jak segregować odpady płyną lawinowo do spółdzielni mieszkaniowych, gmin i ministerstwa środowiska.
Pojemniki na śmieciPojemniki na śmieciPolskie Radio

Okazuje się, że plastikowa butelka po oleju plastikiem nie jest. Co więc zrobić z plastikowym opakowaniem po śledziach? Pytania o segregację śmieci przed poniedziałkową rewolucją śmieciową mnożą się. Ale jednoznacznych odpowiedzi nie ma.

Ustawa jest jedna, ale każda gmina wprowadza swoje własne zasady. Więc pojemników na śmieci może być średnio od dwóch do pięciu, ale może się zdarzyć, że będzie ich nawet siedem. W przypadku dwóch pojemników do jednego wyrzucamy odpady tzw. suche, czyli nadające się do dalszego przetworzenia, a do drugiego mokre. Do żadnego nie wyrzucamy odpadów niebezpiecznych, np. baterii czy opakowań po farbach.
W zasadach segregacji można się pogubić. Bo do pojemnika ze szkłem nie można wyrzucać szkła stołowego. Co więc zrobić ze stłuczoną szklanką lub szkłem żaroodpornym? Warto też wiedzieć, że do pojemnika z papierem nie powinno wyrzucać się np. papieru faksowego. Karton po mleku należy wrzucać do pojemnika na odpady plastikowe, a w przypadku dwóch pojemników na odpady suche.
A co z opakowaniami po jogurcie? Myć czy nie myć? Gmina może zalecić mycie, ale specjaliści podkreślają, że to bez sensu. Bo celem powinna być ochrona środowiska. Jaki jest więc sens mycia opakowań, na co zużywa się ciepłą wodę?
Najlepiej by było, gdyby zasady segregacji śmieci były takie same w całym kraju. Ale to - ponoć - niemożliwe, gdyż warunki w każdej z ponad 2 tysięcy gmin są inne.
A więcej informacji o gospodarce odpadami na stronie www.czystagmina.polskieradio.pl.
Przygotowała Ewa Kwaśnik.
(ag)