Logo Polskiego Radia
IAR
Artur Jaryczewski 23.07.2013

Rostowski: ogromny dług publiczny to wina OFE

Zmieniamy ustawę o finansach publicznych z powodu długu tworzonego przez OFE. Tak uzasadniał w Sejmie Jacek Rostowski plany zawieszenia obowiązującego obecnie 50- procentowego progu ostrożnościowego.
Jacek RostowskiJacek RostowskiPAP/Rafał Guz

Minister finansów przekonywał posłów, że gdyby nie te obciążenia to Polska byłaby jednym z najmniej zadłużonych krajów w UE. - Gdyby nie dług publiczny wygenerowany przez system OFE, to mielibyśmy na koniec 2012 roku relację długu publicznego do PKB, według metodologii unijnej na poziomie 38,1 proc. PKB. Jedynie dwa kraje strefy euro i cztery w całej Unii Europejskiej miałyby niższe od nas zadłużenia - mówił na mównicy sejmowej Jacek Rostowski.

Opozycja skrytykowała pomysł zmian w ustawie o finansach publicznych. Chodzi o obowiązujący obecnie próg w wysokości 50 procent PKB, który nie pozwala na dalsze zadłużanie i zwiększanie deficytu. Solidarna Polska i szef Stowarzyszenia Republikanie Przemysław Wipler zamierzają zbierać z tego powodu podpisy pod wnioskiem o wotum nieufności dla ministra finansów Jacka Rostowskiego.

A jak Polska wypada na tle pozostałych krajów Unii? Okazuje się, że nie jest aż tak źle. Z danych Eurostatu z pierwszego kwartału tego roku wynika, że dług w naszym kraju wyniósł 57,3 procent PKB. Długi w Europie biją rekordy, a Polska jest w grupie jedenastu państw, które nie przekraczają dopuszczalnego limitu w wysokości 60 procent PKB. To próg zapisany w unijnych przepisach, jednak tylko kraje strefy euro są karane sankcjami za jego przekroczenie.

Najbardziej zadłużony jest euroland. Aż 12 państw z 17 przekracza dopuszczalny limit. Na niechlubnym, pierwszym miejscu jest Grecja z długiem wynoszącym ponad 160 procent PKB, następnie są Włochy, Portugalia, Irlandia i Belgia - w tych czterech krajach dług przekracza 100 procent. Najlepiej pod tym względem jest w Estonii, której zadłużenie wynosi zaledwie 10 procent PKB. Bardzo dobrze wypadają też Bułgaria i Luksemburg. Średnia unijna długu publicznego to prawie 86 procent. W eurolandzie przekroczył on 92 procent.

Galeria: dzień na zdjęciach >>>

IAR/aj