Logo Polskiego Radia
IAR / PAP
Katarzyna Karaś 05.08.2013

Centrale związkowe uzgadniają szczegóły wrześniowego strajku

W poniedziałek w Warszawie spotkał się zespół roboczy Międzyzwiązkowego Krajowego Komitetu Strajkowego.
Centrale związkowe uzgadniają szczegóły wrześniowego strajkuLudek/Wikimedia Commons
Posłuchaj
  • Rzecznik prasowy przewodniczącego Komisji Krajowej Solidarności Marek Lewandowski o planowanym na wrzesień strajku (IAR)
Czytaj także

Przedstawiciele NSZZ "Solidarność", Ogólnopolskiego Porozumienia Związków Zawodowych (OPZZ) i Forum Związków Zawodowych pracowali nad scenariuszem zapowiadanych na wrzesień akcji strajkowych.
Jak powiedział Informacyjnej Agencji Radiowej rzecznik prasowy przewodniczącego Komisji Krajowej Solidarności Marek Lewandowski, trzeba podzielić się pracą, bo planowane na 11-14 września protesty to duże przedsięwzięcie logistyczne. Roboczy zespół pracuje więc nad szczegółami, m.in. po to, by złożyć odpowiednie zawiadomienie do władz. Dodał, że znowelizowana ustawa o zgromadzeniach znacznie utrudnia związkom życie, ale protest i tak zostanie przeprowadzony.
Akcja będzie przebiegała pod hasłem "Dość lekceważenia społeczeństwa - Ogólnopolskie dni protestu". Na pierwszy dzień, 11 września, zaplanowano m.in. pikiety przed kilkoma ministerstwami. Dzień zakończy się przed Sejmem, gdzie na kilka dni powstanie miasteczko protestujących. W czwartek i piątek związkowcy będą przed Sejmem informować o powodach akcji i stanowisku ws. zmian w kodeksie pracy, wysokości płacy minimalnej i podwyższeniu wieku emerytalnego. Chcą też mówić o braku uczciwego dialogu społecznego. Na sobotę, 14 września, zaplanowana jest pikieta przed Sejmem oraz przemarsz ulicami Warszawy. Trasa będzie znana po uzgodnieniu i uzyskaniu zgody władz miasta.
Pod koniec czerwca "Solidarność", OPZZ i Forum Związków Zawodowych wycofały się z udziału w pracach Komisji Trójstronnej do spraw Społeczno-Gospodarczych. Związkowcy domagają się między innymi rezygnacji z uelastycznienia kodeksu pracy polegającego na wydłużeniu do roku okresu rozliczeniowego i wprowadzeniu ruchomego czasu pracy. Nowelizację podpisał już prezydent Bronisław Komorowski i nowe przepisy mogą wejść w życie jeszcze w tym miesiącu. Związki chcą też odejścia przewodniczącego Komisji Trójstronnej Władysława Kosiniaka-Kamysza i jego dymisji z funkcji ministra pracy i polityki społecznej. W lipcu centrale związkowe powołały Międzyzwiązkowy Krajowy Komitet Protestacyjno-Strajkowy mający koordynować zaplanowane na wrzesień protesty.
Zobacz galerię: DZIEŃ NA ZDJĘCIACH>>>
IAR, PAP, kk