Logo Polskiego Radia
IAR
Anna Borys 13.08.2013

Bilans płatniczy na plusie

Za granicę sprzedajemy coraz więcej, a jednocześnie sprowadzamy do kraju coraz mniej. Polski bilans płatniczy w czerwcu poprawił się. Jego saldo było na plusie i wyniosło ponad 0,5 miliarda złotych.
Robotnicy są coraz częściej poszukiwani przez pracodawców i coraz więcej zarabiająRobotnicy są coraz częściej poszukiwani przez pracodawców i coraz więcej zarabiająGlow Images/East News
Posłuchaj
  • Jakub Borowski, główny ekonomista Credit Agricole (IAR): bilans płatniczy na plusie
  • Ryszard Petru przewodniczący Towarzystwa Ekonomistów Polskich (IAR): eksport większy niż import
  • Relacja Informacyjna Agencja Radiowa, Karol Tokarczyk (IAR): bilans płatniczy
Czytaj także

Jakub Borowski, główny ekonomista Credit Agricole podkreśla, że korzystne dane na temat bilansu płatniczego w czerwcu i w całym drugim kwartale świadczą o tym, że polska gospodarka najgorsze ma już za sobą. Zdaniem rozmówcy dane NBP pokazują, że mamy szansę rozwijać się szybciej właśnie dzięki eksportowi towarów między innymi do Niemiec oraz do krajów Europy środkowej i wschodniej.

Ryszard Petru przewodniczący Towarzystwa Ekonomistów Polskich przyznaje, że dodatni bilans płatniczy cieszy, ale świadczy też o tym, że polska gospodarka nie weszła jeszcze w fazę silniejszego ożywienia. Ryszard Petru przypomina, że w okresie wzrostu Polska, jako kraj na dorobku, więcej importuje, ponieważ w gospodarce następuje wzrost inwestycji.
12,7 miliarda euro, tyle wyniosła wartość wyeksportowanych w czerwcu towarów. To o 7 procent więcej niż rok wcześniej. Do Polski sprowadzono w tym czasie produkty o wartości 12,2 miliardów euro (o 0,7 procent mniej niż rok wcześniej).

Szacunki NBP wskazują też, że w drugim kwartale tego roku polska gospodarka zanotowała nadwyżkę na rachunku bieżącym w wysokości około 1,5 miliarda euro. Warto dodać, że w pierwszym kwartale odnotowaliśmy deficyt wynoszący ponad 2 miliardy euro.

abo