Logo Polskiego Radia
IAR
Beata Krowicka 06.09.2013

Polska najczęściej łamie unijne prawo. KE pozwała nas 12 razy

Według danych Trybunału Sprawiedliwości, w 2012 r. Polska była krajem najczęściej pozywanym przez Komisję Europejską.
Nowe przepisy zakładają m.in. prawo do nieodpłatnej pomocy adwokata, prawo do badania lekarskiego i dopuszczenia do uczestnictwa dziecka w postępowaniuNowe przepisy zakładają m.in. prawo do nieodpłatnej pomocy adwokata, prawo do badania lekarskiego i dopuszczenia do uczestnictwa dziecka w postępowaniuGlow Images/East News
Posłuchaj
  • Polska najczęściej pozywana przez Komisję Europejską - korespondencja Beaty Płomeckiej z Brukseli (IAR)
Czytaj także

Polska jest na niechlubnym, pierwszym miejscu w Unii jeśli chodzi o łamanie europejskiego prawa. Z danych Trybunału Sprawiedliwości w Luksemburgu wynika, że w ubiegłym roku Bruksela wszczęła przeciwko nam 12 postępowań. Dotyczyły one m.in. energetyki, środowiska i transportu.

Na drugim miejscu są Niemcy, z siedmioma pozwami, a za nimi Francja i Włochy, przeciwko którym rozpoczęło się po pięć postępowań. Pozazdrościć możemy 10 krajom, które mają czyste konto jeśli chodzi o łamanie unijnego prawa.

Okazuje się też, że polskie sądy niechętnie pytają Trybunał Sprawiedliwości o sposób rozumienia unijnego prawa. W ubiegłym roku skierowaliśmy do Luksemburga tylko sześć takich zapytań, a Niemcy i Włochy wysłały ich po 60.

Powodem opieszałości polskich sądów może być fakt, że wysłanie zapytania do Luksemburga wydłuża czas rozpatrywania sprawy i wiąże się z dodatkową pracą, bo trzeba sprawdzić, czy Trybunał nie zajmował się już tym tematem.

''

IAR, bk