Logo Polskiego Radia
Jedynka
Andrzej Gralewski 26.09.2012

Osoby po 50-ce to nie są osoby starsze!

Starsi wiekiem pracownicy mogą być cennym nabytkiem dla pracodawcy. Niestety, ci myślą stereotypami i uważają, że starsi powinni zwolnić miejsce młodym.
PracownicyPracownicy Glow Images/East News

Często osoby starsze skarżą się, że już nikomu do niczego nie są potrzebne. Ale uczestnicy Międzynarodowych Dni Aktywności oraz Targów Aktywni 50+, które zakończyły się dziś na warszawskim Torwarze udowadniali, że tak nie jest. Osoby po 50 są doświadczone, mają ustabilizowaną sytuację życiową i mogą jeszcze wiele w swoim życiu zdziałać.
- Osoby po 50 to nie są osoby starsze - przekonuje Monika Zakrzewska z Polskiej Konfederacji Pracodawców Prywatnych Lewiatan. Jeszcze przez kilkanaście lat mogą pracować zawodowo, Gromadzic składki i godnie doczekać emerytury. Dopiero potem mogą się martwić, co dalej robić z wolnym czasem.
Gość radiowej Jedynki zwraca uwagę, że w tej chwili osoby w wieku 50+ to zupełnie inny typ pracownika niż jeszcze 10 lat temu. Wtedy tacy pracownicy kojarzyli się z tzw. "minioną epoką" i nie potrafią sobie radzić na rynku pracy. Obecni 50-latkowie maja świadomość, że trzeba cały czas podnosić kwalifikacje, gonić za nowinkami. Są też świetnymi przewodnikami dla młodych, którzy dopiero wchodzą na rynek.
Niestety pracodawcy myślą stereotypami. - Uważają, że im starszy, tym niej sprawny i w związku z tym mniej przydatny, tym mniej wartościowy z punktu widzenia realizacji celów przedsiębiorstwa - wskazuje doktor Piotr Błędowski ze Szkoły Głównej Handlowej. Więc powinien zostawić miejsce pracy młodym.
Pracownicy po 50 mają ważną dla pracodawcy cechę - są lojalni. - Pokolenie Y (młodzi przed 30-ką) myślą o karierze i pieniądzach. - Starsi myślą kategoriami dobra przedsiębiorstwa i to nie dlatego, że boja się, iż po zwolnieniu trudniej będzie im znaleźć pracę - przyznają zgodnie obydwoje rozmówcy.
Starsi powinni nauczyć się też przebojowości. - Nie mogą iść do pracodawcy, zajmować pokorną postawę i błagalnie prosić "przyjmij mnie" - mówi Monika Zakrzewska. A dr Błędowski radzi starszym, aby nie stosowali zasady "siedź w kącie, a znajdą cię". - Nie znajdą - ocenia.
Posłuchaj całej rozmowy o aktywizacji zawodowej osób w wieku 50+.
Rozmawiała Sylwia Zadrożna.

Polskie Radio jest patronem Międzynarodowych Dni Aktywności.

(ag)