Logo Polskiego Radia
Jedynka
Jarosław Krawędkowski 03.08.2014

Czy za wypłaty z bankomatów będziemy płacić podwójnie?

Być może już niedługo będziemy musieli płacić za korzystanie z bankomatów, które nie należą do banku, gdzie mamy konto. Dlaczego, wyjaśnia Robert Klepacz z Departamentu Płatniczego NBP.
BankomatBankomatGlow Images/East News
Posłuchaj
  • Dlaczego operatorzy bankomatów chcieliby wprowadzić dodatkowe opłaty za korzystanie z nich i jakie mają na to szanse - tłumaczy wyjaśnia Robert Klepacz z Departamentu Płatniczego NBP. /Dominik Olędzki, Naczelna Redakcja Gospodarcza Polskiego Radia/.
Czytaj także

– W tej chwili w Polsce funkcjonuje ok. 19 tys. bankomatów. Niestety są one rozmieszczone bardzo nierównomiernie – np. w woj. mazowieckim i śląskim działa 30 proc. z nich. Ponadto od 2009 r obserwujemy wyhamowanie dynamiki przyrostu tych urządzeń – mówi ekspert z NBP.

Operatorzy kart mniej płacą operatorom bankomatów

Według niego, przyczyną osłabienia przyrostu nowych urządzeń do wydawania pieniędzy, jest zmiana warunków biznesowych dla operatorów bankomatów.

– W 2010 r. organizacje międzynarodowe kart płatniczych – takie jak Visa i MasterCard, zdecydowały się na znacznie obniżenie tzw. opłat serwisowych czyli opłat jakie wnosi wydawca kart na rzecz banku - operatora bankomatu. – To obniżyło rentowność biznesu właścicieli bankomatów – mówi Klepacz.

Bankomaty znikają z nierentownych miejsc

Stąd, jak wyjaśnia ekspert, z jednej strony nastąpiło wyhamowanie instalowania nowych bankomatów, z drugiej - wiele z nich jest przenoszonych z małych miejscowość, gdzie przynoszą minimalne zyski, do większych miast lub do innych miejsc, w których generują wyższe przychody dla operatora bankomatu.

Jest propozycja wprowadzenia opłaty za korzystanie z "obcych" bankomatów

Jednocześnie, jak zdradza, ze strony sieci banków lub instytucji posiadających najwięcej tych urządzeń, padają propozycje aby na polskim rynku wprowadzono nową opłatę - tzw. surcharge, którą klient byłby obciążany za korzystanie z tzw. obcego bankomatu.

NBP: propozycja ma wiele wad

Obecnie narodowy Bank Polski powołał zespół roboczy ds. opłat bankomatowych, którego zadaniem jest identyfikacja barier dostępu do gotówki dla ludności.

– Wydaje się, że w dyskusji przeważają obecnie argumenty przeciwko takiej opłacie – mówi ekspert. – Argumentuje się, że byłoby to rozwiązanie antykonsumenckie, klient byłby obciążany dwukrotnie za wypłatę z bankomatu – podkreśla Klepacz.

Dominik Olędzki, jk