Logo Polskiego Radia
Jedynka
Anna Wiśniewska 13.09.2014

Odwrócony kredyt hipoteczny w walutach obcych: rozwiązanie może być ryzykowne

Odwrócony kredyt hipoteczny coraz bliżej. Ustawę, która umożliwia wypłacanie seniorom świadczeń w zamian za prawo do mieszkań, przyjął w piątek Sejm. Zgodnie z nowymi przepisami kredyty będą także udzielane w walutach obcych.
Odwrócony kredyt hipotecznyOdwrócony kredyt hipotecznyGlow Images/East News
Posłuchaj
  • O odwróconym kredycie hipotecznym mówili w radiowej Jedynce goście audycji Po pierwsze ekonomia: Jerzy Bańka, wiceprezes Związku Banków Polskich, Łukasz Piechowiak, główny ekonomista serwisu Bankier.pl i Maciej Krzysztoszek z KNF /Dominik Olędzki, Naczelna Redakcja Gospodarcza Polskiego Radia/
Czytaj także

Zgodnie z założeniami tych przepisów klient będzie dostawał pieniądze przez określony czas, mówi Jerzy Bańka, wiceprezes Związku Banków Polskich.

- To jest oferta kierowana do pewnej grupy starszych osób, które najczęściej nie mają spadkobierców. Mają natomiast duże potrzeby w zakresie finansowania swojego dalszego życia, szczególnie przy małych emeryturach. W ten sposób mogą uzyskać dodatkowe wsparcie finansowe, w oparciu o wartość posiadanego mieszkania – wyjaśnia Bańka.

Spadkobiercy mogą spłacić kredyt i zachować nieruchomość

Mieszkanie więc przepada, ale w przypadku, kiedy są spadkobiercy, mogą oni zachować nieruchomość.

- W ciągu 12 miesięcy od śmierci kredytobiorcy spadkobiercy będą mogli spłacić ten kredyt i zatrzymać nieruchomość. Albo bank w przypadku, gdyby spadkobiercy nie chcieli tego mieszkania odzyskać, będzie musiał wypłacić im resztę wartości tego mieszkania – tłumaczy wiceprezes ZBP.

Ryzyko kursowe

Co do tego, że przepisy są potrzebne nikt wątpliwości nie ma. Podobne usługi oferują już tzw. fundusze hipoteczne. Teraz będą to mogły robić także banki. Pojawiło się również rozwiązanie, które umożliwia udzielanie odwróconych kredytów hipotecznych także w walucie obcej. Pomysł budzi jednak pewne kontrowersje. Jest chybiony – ucina temat Łukasz Piechowiak, główny ekonomista serwisu Bankier.pl.

- Odwrócony kredyt hipoteczny nie jest do końca życia, tylko na jakiś czas, np. na 15 lat. Powiedzmy, że w 14. roku pobierania tych wypłat emeryt umrze. Spadkobiercy będą mieli wtedy rok na uregulowanie należności wypłaconych przez bank, czyli spłaty tego kredytu, jeżeli chcą zachować nieruchomość. W sytuacji, kiedy pojawia się ryzyko kursowe, np. w ciągu 2 – 3 lat euro albo frank szwajcarski zdrożeje o 20 proc., a spadkobierca dalej zarabia w złotówkach, to będzie miał większą kwotę kredytu do spłacenia – mówi Piechowiak.

O problemach z kredytami walutowymi mogło się przekonać kilkaset tysięcy Polaków, którzy zadłużyli się we franku szwajcarskim.

ZBP przeciwny odwróconym kredytom hipotecznym w walucie obcej

Jednym z argumentów za takim rozwiązaniem jest troska o osoby starsze, które mieszkają za granicą i posiadają w Polsce nieruchomości. Zadaniem ekspertów jest to niewielka grupa osób.

Sceptycznie do takiego rozwiązania, czyli odwróconego kredytu hipotecznego w obcej walucie, podchodzi również Związek Banków Polskich, mówi Jerzy Bańka.

- Trudno sobie wyobrazić, żeby bank wypłacał raty kredytu w walucie obcej, a następnie zaspokoił się poprzez sprzedaż tej nieruchomości na rynku krajowym, za złoty polskie – mówi Bańka.

KNF nie widzi niebezpieczeństwa takiego rozwiązania

Niebezpieczeństwa nie widzi za to Komisja Nadzoru Finansowego. Zdaniem Macieja Krzysztoszka z KNF jest to zupełnie inny produkt od tradycyjnego kredytu hipotecznego.

- W tym przypadku decyzja należy do banku i to po jego stronie powstaje pewnego rodzaju zobowiązanie. Jest bowiem zabezpieczona nieruchomość i to bank zobowiązuje się do wypłaty comiesięcznych rat na określoną kwotę albo od razu określonej sumy z góry – mówi Krzysztoszek.

Ustawa o odwróconym kredycie hipotecznym powinna wejść w życie na początku przyszłego roku.

Eksperci o bezpieczeństwie odwróconej hipoteki.

Źródlo: TVN/x-news

Dominik Olędzki, awi