Logo Polskiego Radia
Jedynka
Anna Wiśniewska 03.04.2015

Polacy boją się kart kredytowych? W swoim portfelu ma je tylko co piąty z nas

Według danych Narodowego Banku Polskiego, na koniec czwartego kwartału 2014 roku, Polacy mieli w swoich portfelach aż 29,2 mln kart debetowych. Ale jedynie co piąty posiadał kartę kredytową, co pokazują tym razem analizy Biura Informacji Kredytowej.
Karta płatniczaKarta płatniczaPixabay.com
Posłuchaj
  • O tym, jak Polacy korzystają z kart kredytowych, mówił w radiowej Jedynce gość Porannych rozmaitości: prof. Waldemar Rogowski z Biura Informacji Kredytowej /Elżbieta Szczerbak, Naczelna Redakcja Gospodarcza Polskiego Radia/
Czytaj także

Aż dwie trzecie posiadaczy kart kredytowych korzysta z nich sporadycznie lub wcale. Zdaniem profesora Waldemara Rogowskiego z Biura Informacji Kredytowej, większe przywiązanie do kart debetowych bierze się z racjonalnej oceny swoich możliwości finansowych.

- Część Polaków jest bardzo ostrożna w swoich zakupach kartami kredytowymi, nie nadużywają ich, bo wiedzą, że później trzeba to będzie spłacić. W tym przypadku mamy odroczony termin płatności - mówi prof. Rogowski.

Kobiety lepiej spłacają karty kredytowe

Częściej z kart kredytowych korzystają mężczyźni niż kobiety.

- Częściowo możemy to tłumaczyć różnicą w wynagrodzeniach. Analizując przyznane na karcie limity, też widzimy że mężczyźni mają wysokie limity w stosunku do kobiet. To jest różnica ok. 40 proc. Średni limit na karcie dla mężczyzny to jest ok. 7,5 tys., natomiast dla kobiet to jest ok. 5,4 tys. zł – mówi prof. Rogowski.

Jak dodaje, kobiety lepiej spłacają karty kredytowe.

Polacy mają mniej kart kredytowych w porównaniu z innymi nacjami

W porównaniu z innymi nacjami  Polacy mają mniej kart kredytowych.

- W porównaniu z krajami wysoko rozwiniętymi mamy tych kart bardzo mało. Tam przypada po kilka kart kredytowych na osobę. W Polsce jest to np. 1,3 karty na kobietę. W sumie mamy ok. 6,3 mln kart. Trzeba jednak pamiętać, że samo posiadanie kart nie jest tak ważne, jak ich wykorzystywanie. Przyjęliśmy kwotę 200 zł miesięcznych wydatków kartą, żeby uznać ją za aktywną. Duża liczba tych kart, które posiadają Polacy w portfelach, jest nieaktywna – wyjaśnia ekspert.

Karty kredytowe spłacamy gorzej niż kredyty hipoteczne

Dane Biura Informacji Kredytowej pokazują także, że najlepiej spłacanymi przez Polaków zobowiązaniami są kredyty hipoteczne. Dużo gorzej od nich spłacamy kredyty w karcie, ale za to o wiele lepiej niż pożyczki gotówkowe.

Jednak z roku na rok rośnie ogólna kwota przeterminowanego zadłużenia. Na koniec 2014 roku zaległe zadłużenie Polaków wyniosło blisko 41 mld  złotych. Problem z terminowym regulowaniem swoich zobowiązań ma obecnie 2 mln 380 tys. osób.

Banki będą zachęcać do korzystania z kart kredytowych.

Źródło: Newseria

Elżbieta Szczerbak, awi