Logo Polskiego Radia
Jedynka
Anna Borys 18.02.2016

PIT 2015: jak rozliczyć dochody z zagranicy?

Teoretycznie na rozliczenie się z fiskusem za ubiegły rok mamy jeszcze sporo czasu - bo do końca kwietnia, ale…
Posłuchaj
  • O tym jak rozliczyć dochody uzyskane za granicą w Po pierwsze ekonomia radiowej Jedynki (Justyna Golonko, Naczelna Redakcja Gospodarcza Polskiego Radia)
Czytaj także

Warto jednak nie odkładać tego na ostatnią chwilę, zwłaszcza jeśli czeka nas skomplikowane rozliczenie. Chodzi m.in. o tych, którzy pracowali za granicą, a których miejscem stałego zamieszkania jest Polska.  

Zagraniczne dochody na polskim rozliczeniu

Jak tłumaczy Katarzyna Rzeżnicka z firmy doradczej PwC, takie osoby muszą swoje dochody z pracy zagranicznej wykazać w polskim rozliczeniu rocznym, nawet jeśli podatek był już zapłacony w innym państwie.

- Taka osoba ma obowiązek wykazać w zeznaniu podatkowym w Polsce również ten dochód uzyskany zagranicą i tam opodatkowany, jako dochód właśnie opodatkowany za granicą. W zależności od umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania może to być dochód zwolniony z opodatkowania w Polsce i brany pod uwagę do ustalenia efektywnej stawki podatku, bądź może być odliczony od podatku należnego w Polsce – wyjaśnia gość radiowej Jedynki.

Umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania

Szczęśliwie dla podatników, Polska ma zawarte umowy  o unikaniu podwójnego opodatkowania z 92 krajami na całym świecie - dodaje Anna Misiak, szefowa zespołu do spraw podatków osobistych w firmie MDDP.

- Z wieloma krajami Polska ma tzw. korzystną umowę o unikaniu podwójnego opodatkowania. To oznacza, że jeżeli ktoś w 2015 roku oprócz dochodów zagranicznych nie zarobił nic w kraju to nie będzie musiał nawet składać zeznania podatkowego w kraju. Taka zasada działa m.in. w przypadku Niemiec, Hiszpanii, Czech, Słowacji – wylicza ekspertka.

Gdzie szukać informacji?

Sprawdzić szczegóły poszczególnych umów o unikaniu opodatkowania można na przykład na stronie finanse.mf.gov.pl. Tam też dowiemy się, że są kraje, w których umowa o unikaniu podwójnego opodatkowania, nie przewiduje zastosowania metody wyłączenia. Pracując np. w Stanach, zawsze musimy złożyć zeznanie podatkowe w polskim urzędzie skarbowym.

- Jeśli mamy dochody ze Stanów Zjednoczonych, czy Rosji, bądź Holandii to w tym przypadku trzeba te dochody zadeklarować. Funkcjonuje tzw. ulga abolicyjna, która pozwala zredukować wartość obciążeń podatkowych w Polsce. W przypadku tych krajów konieczne jest złożenie PIT-36 z załącznikiem ZG oraz PIT-O, w którym mamy możliwość rozliczenia ulgi abolicyjnej – zapewnia ekspertka.

Średni kurs NBP

A przy rozliczaniu dochodów zagranicznych warto pamiętać o tym, aby właściwie przeliczyć dochód uzyskany w obecnej walucie na złote polskie

- Należy pamiętać o tym, że stosujemy kurs średni NBP z dnia poprzedzającego dzień uzyskania przychodu – dodaje.

Prawo obowiązuje w obrębie danego kraju

Inna ważną informacją dla osób, które pracowały zagranicą jest to, że mają one takie same prawa podatkowe, co obywatele danego kraju - dodaje Andrzej Jasieniecki z firmy Euro-tax.

- To są wszelkiego rodzaju dodatki rodzinne na dzieci, ulgi małżeńskie. Wszystkie te ulgi mogą potencjalnie przewyższyć wartość zwrotu z podatku – przewiduje rozmówca.

Przypomnijmy - dochody z pracy za granicą powinniśmy zadeklarować w formularzu PIT-36.

Justyna Golonko, abo