Logo Polskiego Radia
PolskieRadio 24
Jarosław Krawędkowski 23.08.2016

Polak polubił e-bankowość, ale nadal płaci gotówką

Polacy odchodzą od tradycyjnej bankowości. Co czwarta operacja bankowa w Polsce odbywa się już poprzez aplikację mobilną, dlatego banki likwidują placówki bankowe. Od 2012 r. ubyło ich 1275.
Posłuchaj
  • Dlaczego Polacy, którzy nie stornia od e-bankowości, wciąż wola płacić gotówka, wyjaśnia w Polskim Radiu 24 Robert Łaniewski, prezes Fundacji Rozwoju Obrotu Bezgotówkowego./Elżbieta Szczerbak, Naczelna Redakcja Gospodarcza Polskiego Radia/.
Czytaj także

̶  Widać wyraźnie, że zmieniają się preferencje Polaków ale też i technologie, które sa bardziej przyjazne dla klientów banków - mówi Robert Łaniewski, prezes Fundacji Rozwoju Obrotu Bezgotówkowego.

Seniorzy pozostaną przy tradycyjnych placówkach

Jak jednak zastrzega, placówki bankowe dla pewnej grupy klientów, głównie dla seniorów, pozostaną w obecnej formie.

15 mln Polaków korzysta z e-bankowości

Statystyki pokazują, że obecnie aktywnych użytkowników, którzy przynajmniej raz w miesiącu korzystają z e-bankowości jest już ok 15 mln Polaków.

Gorzej w Polsce jest z kartami

Jeśli natomiast chodzi o karty, obecnie w Polsce jest ich ok. 36 mln, czyli średnio na jednego Polaka wypada nieco poniżej jednej karty płatniczej.

Średnia europejska to ponad półtora karty. To pokazuje, że choć obrót bezgotówkowy jest w Polsce coraz bardziej popularny, to wciąż pozostajemy daleko w tyle, szczególnie w porównaniu do krajów skandynawskich -przyznaje gość PR24.

W Polsce tylko ok. 15 proc. transakcji bezgotówkowych

Jak dodaje, jedynie 12-15 proc. transakcji odbywa się w Polsce za pomocą kart, czyli bezgotówkowo.

Czyli na razie mamy dokładnie odwrotne proporcje niż kraje skandynawskie, gdzie ponad 80 proc. wszystkich transakcji stanowi obrót bezgotówkowy a jedynie ok 15 proc. - gotówkowy.

Zdaniem eksperta, Polska może osiągnąć podobny wskaźnik dopiero w perspektywie kilkudziesięciu lat.

Średnia unijna wynosi ok. 40 procent, a kraje skandynawskie są liderami, a wśród nich palmę pierwszeństwa dzierży Dania, która niektóre branże – hotelarską, restauracyjną i stacje paliw, zwolniła z obowiązku przyjmowania gotówki.  

Elżbieta Szczerbak, jk