Logo Polskiego Radia
IAR / PAP
Jarosław Krawędkowski 05.03.2019

Rząd przyjął nową matrycę VAT: stanieją smoczki i cytrusy, zdrożeją ośmiorniczki

Rada Ministrów zmieniła matrycę podatku VAT - poinformował we wtorek na Twitterze szef KPRM Michał Dworczyk. Celem przyjętych rozwiązań jest uporządkowanie i uproszczenie tego podatku – mają np. zniknąć trzy stawki na pieczywo.

Minister Dworczyk podał przykłady zmian: stawka na smoczki i artykuły higieniczne spadnie z 8 proc. na 5 proc., a na ośmiorniczki czy kawior wzrośnie z 5 proc. do 23 proc.

Soki owocowe z 5-procentowym VATem, napoje – z 23-procentowym

Chodzi o projekt nowelizacji ustawy o VAT oraz Ordynacji podatkowej. Wiceminister finansów Filip Świtała powiedział PAP po przyjęciu projektu przez Komitet Stały Rady Ministrów, że zgodnie z ustaleniami po KSRM, soki i nektary będą objęte 5-proc. stawką, a 23-proc. VAT-em - napoje z 20-proc. lub niższym wkładem owocowym.

Nowa matryca od 1 stycznia 2020 r.

Wiceminister wyjaśnił, że resort finansów chce, by od czerwca br. przedsiębiorcy mogli występować o tzw. wiążącą informację stawkową (WIS), a kolejne pół roku mieliby na przygotowanie się do wejścia w życie matrycy (pierwotnie zamierzano, że informacja stawkowa ruszy 1 kwietnia br. – PAP), co zaplanowano na 1 stycznia 2020 r.

Stawki na e-prasę i e-booki z mniejszą 5-procentową stawką

Jednocześnie MF zaplanowało, że od 1 czerwca br. zacznie obowiązywać 5-proc. stawka na e-booki oraz 8-proc. stawka na e-prasę w miejsce 23-proc. podatku. Tym samym stawki na e-booki i e-prasę zostałyby zrównane ze stawkami na książki tradycyjne i prasę tradycyjną.

Nowa matryca VAT ma uporządkować i uprościć stawki podatku

Konsultacje projektu rozpoczęły się jesienią zeszłego roku. Ministerstwo Finansów tłumaczyło wówczas, że celem zmian jest uproszczenie i uporządkowanie oraz racjonalizacja systemu stawek VAT. Towary mają być przypisane nomenklaturze scalonej, tzw. CN. Kody dla usługi będą oparte o nową klasyfikację wyrobów i usług PKWiU.

Znikną trzy stawki VAT na pieczywo i ciastka

Uproszczenia mają np. objąć wiele produktów spożywczych. Najniższą, 5-proc. stawką będzie objęte pieczywo czy ciastka, które obecnie podlegają trzem stawkom: 5 proc., 8 proc. i 23 proc., w zależności do daty przydatności od spożycia.

Owoce cytrusowe z jedną, 5-procentową stawką VAT

Jedną 5-proc. stawką będą np. objęte owoce tropikalne, cytrusy, pistacje, migdały itp. Przyprawy mają być opodatkowane 8-proc. stawką.

23 proc. stawka VAT na owoce morza - ośmiorniczki, krewetki, langusty

Z 5 proc. do 23 proc. wzrośnie natomiast VAT na owoce morza: ośmiornice, homary, kraby, langusty, krewetki, ostrygi, małże.

Zaplanowano też wydawanie wiążących informacji stawkowych, które będą chroniły wszystkich w łańcuchu dostaw produktu objętego danym kodem.

Od kiedy nowe stawki VAT

Od 1 czerwca 2019 r. zaczną obowiązywać nowe stawki podatku VAT na niektóre towary i usługi (e-booki, e-prasa). Z tą datą mają wejść też w życie przepisy umożliwiające uzyskiwanie WIS przez podatników. Natomiast od 1 stycznia 2020 r. mają być stosowane przepisy wprowadzające nowy sposób identyfikowania towarów i usług na potrzeby VAT oraz stawki VAT dotyczące pozostałych towarów i usług.

Za komunikatem CIR podajemy stawki w nowej matrycy VAT

Obniżenie stawek VAT na niektóre produkty

  • Owoce tropikalne i cytrusowe, niektóre orzechy jadalne, skórki owoców cytrusowych lub melonów – zostaną objęte 5 proc. stawką jak wszystkie owoce (obecnie są opodatkowane 8 proc. stawką).
  • Pieczywo każdego rodzaju oraz ciastka – zostaną objęte 5 proc. stawką (obecnie pieczywo i wyroby ciastkarskie są objęte trzema stawkami: 5, 8 i 23 proc. w zależności od terminu przydatności do spożycia lub daty minimalnej trwałości).
  • Zupy, buliony, żywność homogenizowana i dietetyczna – będą opodatkowane stawką 5 proc. (obecnie jest 8 proc.).
  • Musztarda, słodka papryka (przyprawa) oraz niektóre przyprawy przetworzone (np. pieprz, tymianek) – zostaną objęte 8 proc. stawką jak pozostałe przyprawy (obecnie 23 proc.).
  • Książki wszelkiego rodzaju: drukowane, na dyskach i taśmach oraz innych nośnikach, jak również w formie elektronicznej (e-booki) – będą miały 5 proc. stawkę (obecnie e-booki i niektóre książki opodatkowane są 23 proc. stawką VAT).
  • Żywność dla niemowląt i małych dzieci, a także smoczki, pieluszki oraz foteliki samochodowe – będą objęte stawką 5 proc. (obecnie 8 proc.).
  • Artkuły higieniczne (podpaski, tampony higieniczne, pieluchy) – stawka spadnie z 8 do 5 proc.
  • Gazety, dzienniki i czasopisma drukowane oraz umieszczone na dyskach, taśmach i innych nośnikach oraz w formie elektronicznej (e-prasa) – zostaną objęte 8 proc. stawką VAT (oznacza to zejście ze stawki 23 proc. w przypadku niektórych gazet oraz e-prasy).

 Podwyższenie stawek VAT na niektóre produkty

  • Niektóre przyprawy nieprzetworzone (np. kmin, szafran, kurkuma) – wzrost z 5 do 8 proc.
  • Napoje owocowe i warzywne – wzrost z 5 na 23 proc. Natomiast soki oraz nektary owocowe i warzywne pozostaną na poziomie 5 proc.
  • Homary i ośmiornice, inne skorupiaki, mięczaki i bezkręgowce wodne (m.in kraby, langusty, krewetki, ostrygi, małże, ślimaki) oraz przetwory z nich, a także kawior i dania sprzedawane w placówkach gastronomicznych, których składnikiem są ww. produkty – wzrost z 5 na 23 proc.
  • Lód używany do celów spożywczych i innych celów chłodniczych – wzrost z 8 na 23 proc.
  • Czasopisma specjalistyczne – podwyższenie stawki z 5 na 8 proc. Podwyżka nie obejmie drukowanych czasopism regionalnych i lokalnych, a także tych umieszczonych na dyskach i płytach oraz podobnych nośnikach, dla których utrzymano stawkę 5 proc.

NRG, Komunikat CIR, PAP, jk