Logo Polskiego Radia
Polskie Radio
Tomasz Kamiński 09.12.2010

Banki pochłoną wszystkich Polaków

Rząd i bankowcy chcą wprowadzić rozwiązania, które spowodują, że jedna trzecia Polaków, którzy nie mają kont bankowych, w końcu też wejdą do systemu bankowego.
Banki pochłoną wszystkich Polakówfot. SXC

Aby nie być wykluczonym finansowo we współczesnym świecie, nie tylko należy mieć konto bankowo, ale także umieć korzystać z internetu.

O problemie wykluczenia finansowego z Krzysztofem Pietraszkiewiczem, prezesem Związku Banków Polskich rozmawia Robert Lidke.

W Polsce prawie 30 proc. obywateli nie ma kont bankowych. Czy to oznacza, że są wykluczenie finansowo?

Najczęściej dotychczas nie korzystali z usług bankowych ze względów edukacyjnych, kulturowych, braku takiej potrzeby, braku systematycznych dochodów. To jest bardzo bolesne dla takich osób, ale to także wielkie straty dla całej gospodarki.

Dlaczego jest to bolesne dla tych osób? Czy bez konta mają mniejsze szanse na rynku pracy?

To także. Jednak przede wszystkim środki, jakimi dysponują, nie są bezpieczne. Po drugie, te pieniądze nie pracują. Po trzecie, takie osoby nie do końca potrafią w ogóle uczestniczyć w szerzej rozumianym obrocie gospodarczym. Wymagają pewnej edukacji i wsparcia, aby ich uczestnictwo w życiu społecznym i gospodarczym było pełniejsze.

W innych krajach państwo stara się wciągnąć ludzi do obrotu bezgotówkowego. Promuje się specjalne tanie konta bankowe dla osób wykluczonych. Czy w Polsce podejmuje się takie działania?

Tak, trwają prace w rządzie i Narodowym Banku Polskim na wniosek Związku Banków Polskich nad wdrożeniem programu obrotu bezgotówkowego. Część banków jest gotowa prowadzić stosunkowo tanie konta o ograniczonym zakresie funkcjonalności, ale dostatecznie atrakcyjne, aby wszystkim się to opłacało.

Czym powinno się takie konto wyróżniać oprócz niskiej ceny?

Powinno pozwalać na dokonywanie prostych płatności i rozliczeń, wpłat dla różnych instytucji państwowych i zakładów pracy, otrzymywania pomocy społecznej przykładowo z Funduszu Pracy. Jednocześnie powinno umożliwiać dokonywanie opłat z rachunku bankowego. To jest problem, nad którym trwają prace w całej Unii Europejskiej.

A co z przekroczeniem stanu konta?

Tego typu usługi jak właśnie debet, kredyt czy karta kredytowa mogłyby bazować na innych rachunkach dla klientów z już potwierdzoną wiarygodnością płatniczą i zdolnością kredytową. Do tego potrzebne są bardziej zaawansowane zbiory informacji i dłuższa ocena działalności danego klienta.

tk