Logo Polskiego Radia
PAP
Anna Borys 30.04.2011

Od maja do OFE będzie trafiać mniej składek

Od maja do Otwartych Funduszy Emerytalnych będzie trafiać nie 7,3 proc., ale 2,3 proc. składek emerytalnych.
Od maja do OFE będzie trafiać mniej składek (fot. east news)

Pozostałe 5 proc. zasili specjalne indywidualne subkonta w ZUS. 1 maja wchodzą w życie przygotowane przez rząd zmiany w systemie ubezpieczeń społecznych.


Zgodnie z uchwaloną przez Sejm w marcu b.r. nowelizacją, składka przekazywana do OFE zostanie zmniejszona z 7,3 proc. do 2,3 proc. W 2013 r. część składki trafiającej do OFE wzrośnie do 2,8 proc., w 2014 r. do poziomu 3,1 proc., w 2015 r. do 3,3 proc. Od 2017 r. OFE będą otrzymywać 3,5-proc. część składki.


Składki trafiające na specjalne subkonta w ZUS będą ewidencjonowane na nich nie później niż w ciągu 15 dni roboczych, licząc od ich otrzymania. Będą podlegać waloryzacji według średniego nominalnego wzrostu PKB z ubiegłych 5 lat (wzrost PKB plus inflacja - PAP), z zastrzeżeniem, że stopa waloryzacji nie może być ujemna.


ZUS poinformował w ubiegłym tygodniu, że zmiana w zasadach księgowania składki na ubezpieczenia społeczne nie stanowi dla ZUS żadnego problemu.

- Każdy ubezpieczony może być pewny, że Zakład na czas utworzy dla niego specjalne subkonto i zaewidencjonuje na nim wszystkie należne składki" - napisano na blogu rzecznika ZUS.

W związku z tym, że do OFE będzie trafiać mniej pieniędzy, zmianie ulegnie górny limit udziału akcji w portfelu OFE. Obecny, który wynosi 40 proc. aktywów funduszy, ma do 2020 r. osiągnąć 62 proc., a docelowo 90 proc. Od 1 stycznia 2012 r. zacznie obowiązywać zakaz akwizycji na rzecz OFE.


Celem zmian w systemie emerytalnym jest ograniczenie przyrostu długu publicznego i deficytu sektora finansów publicznych. Według rządu, zmiany pozwolą ograniczyć potrzeby pożyczkowe państwa do 2020 r. o ok. 190 mld zł.

ab