Logo Polskiego Radia
PolskieRadio 24
Mateusz Rekłajtis 21.07.2014

XXIV Bieg Powstania Warszawskiego

W 70. rocznicę Powstania Warszawskiego 26 lipca wystartuje bieg upamiętniający to wydarzenie historyczne. Impreza ma już znaczną historię, a jej zwolenników ciągle przybywa.
zdjęcie ilustracyjne,zdjęcie ilustracyjne, facebook.com/WOSiR

W 24. Biegu Powstania Warszawskiego wystartuje 10 tys. biegaczy. Około 30 proc. to kobiety. Biegi odbywają się pod patronatem Prezydent m. st. Warszawy Hanny Gronkiewicz-Waltz.

Bieg pamięci

Celem biegu jest upamiętnienie 70. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego oraz zdobycia PAST-y przez warszawskich powstańców. Ponadto organizatorom przyświecają cele upowszechniania biegania jako najprostszej formy ruchu oraz promocji aktywności fizycznej i zdrowego stylu życia.

– Trasa wyścigu jest bardzo historyczna oraz symboliczna i na pewno bardzo atrakcyjna. Jest to najtrudniejszy bieg, bo trzeba zorganizować te punkty, które budują nastrój. Są tutaj elementy wizualne i dźwiękowe oraz grupy rekonstrukcyjne. Na trasie biegacze mogą porozmawiać  z żyjącymi powstańcami – mówił Marcin Kuriata ze Stołecznego Centrum Sportu Aktywna Warszawa.

Historia biegu

Na początku bieg był organizowany na Akademii Wychowania Fizycznego w Warszawie. Potem przeniósł się na Stare Miasto. Następnie ponownie przeniósł się na AWF. Ostatnia edycja odbyła się tam w 2008 roku. Od 2009 roku jest organizowany na obecnej trasie.

– Frekwencja biegu zmieniała się imponująco. Na przełomie 2008 i 2009 roku to było kilkaset osób. Obecnie jest to kilka tysięcy osób. W ostatnich dwóch latach frekwencja wzrosła o 50 proc. Z tego też powodu, obecnie trzeba się zadeklarować, czy pobiegnie się 5 czy 10 kilometrów – opowiadał  Marcin Kuriata.

Telewizja klubowa

Lech TV to pierwsza i jedyna telewizja klubowa w Polsce. Telewizję można oglądać nie tylko przez Internet, lecz także kablowo, analogowo, cyfrowo i poprzez aplikację.

– Jesteśmy dostępni 14 godzin dziennie. Ruszamy w samo południe, a kończymy o 2 w nocy. Lech Poznań to nie tylko klub sportowy, lecz także ogromna instytucja. Jest 16 drużyn młodzieżowych. W programach pokazywana jest historia klubu. Zasadniczo jednak jako telewizja chcemy budować drogę do Mistrzostwa Polski – podkreślał Piotr Chołdrych, redaktor naczelny Lech TV.

Zapraszamy do wysłuchania audycji Krzysztofa Łonieckiego!

PR24/Dominika Dziurosz-Serafinowicz