Logo Polskiego Radia
PolskieRadio 24
Adam Koniecki 10.06.2017

"Czerwiec '56 i '76 współtworzyły Solidarność"

Poznański Czerwiec i Czerwiec 1976. To momenty, w których polskie społeczeństwo – jeszcze przed narodzinami "NSZZ Solidarność" – wyraziło swój sprzeciw przeciwko władzy komunistycznej. Jak ważne były to wydarzenia z punktu widzenia powstania związku? O tym w Nosie Kleopatry mówili Grzegorz Wołk z Instytutu Pamięci Narodowej i Dariusz Kupiecki, współpracownik Komitetu Obrony Robotników.
Manifestacja na ul. Armii Czerwonej (obecnie Święty Marcin)Manifestacja na ul. Armii Czerwonej (obecnie Święty Marcin) Wikipedia CC/autor nieznany

Jak oceniał w Polskim Radiu 24 Grzegorz Wołk, wydarzenia z czerwca 1956 i 1976 roku, a także przy tym wydarzenia Grudnia 1970 roku, miały niebagatelny wpływ na późniejsze wydarzenia początku lat 80. – To wydarzenia, które współtworzyły to, co później poznaliśmy pod nazwą "Solidarność" – wskazywał historyk.

Z kolei Dariusz Kupiecki wspominał na naszej antenie, że pod koniec lat 70. i na początku 1980 roku, świadomość Poznańskiego Czerwca, pierwszego w PRL-u strajku generalnego, nie była zbyt duża w społeczeństwie.

– My próbowaliśmy w naszych wydawnictwach popularyzować wiedzę na ten temat, ale nasza siła była skromna. Jeśli chodzi o rok 1956, to wydarzenia czerwcowe przysłonił październik – wskazywał. Październik 1956 roku to dojście do władzy Władysława Gomułki i chwilowa liberalizacja życia politycznego w kraju.

A jaką rolę w obalaniu komunizmu w Polsce odegrały wydarzenia roku 1976, czyli strajki m.in. w Radomiu i Ursusie? O tym w całej rozmowie z Grzegorzem Wołkiem i Dariuszem Kupieckim.

Gospodarzem Nosa Kleopatry była Agnieszka Kamińska.

Nos Kleopatry w Polskim Radiu 24 - wszystkie audycje

Polskie Radio 24/mp

____________________ 

Data emisji: 9.06.17

Godzina emisji: 22.12