Logo Polskiego Radia
Czwórka
Ula Kaczyńska 03.06.2013

Unia Europejska odchudza swoich obywateli

W "Europejskim Lunchu" sprawdziliśmy jak Komisja Europejska dba o zdrowie mieszkańców wspólnoty. Przepisy ograniczające palenie oraz program walki z otyłością oraz - to tylko część proponowanych przez Unię rozwiązań.
Unia Europejska odchudza swoich obywateliGlow Images/East News
Posłuchaj
  • Sprawdź jak Unia Europejska troszczy się o nasze zdrowie (Europejski Lunch/Czwórka)
Czytaj także

- Polityka zdrowotna leży w gestii państw członkowskich, więc Unia musi ograniczyć się do działań wspierających - tłumaczy Zbigniew Gniatkowski z Przedstawicielstwa Komisji Europejskiej w Polsce. - Teraz trwają dyskusje nad nową dyrektywą tytoniową oraz nad programem walki z otyłością.

Z badań wynika, że 1/3 mieszkańców Unii Europejskiej regularnie pali papierosy, nic więc dziwnego, że wszelkie kroki podejmowane w imię walki z nałogiem spotykają się z ostrym sprzeciwem. Jak dotąd wprowadzono zakaz palenia w miejscach publicznych i na przystankach autobusowych. Jest też pomysł, by zakazać palenia w... aucie.

- Dane z ostatnich lat wskazują, że działania zniechęcające są skuteczne, a liczba palaczy od lat 70. spadła o połowę - mówi gość Czwórki. - Oczywiście, w Polsce nadal dużo osób pali, ale też w porównaniu z innymi krajami Europy, coraz więcej osób chce zerwać z nałogiem.

Ciekawie pomyślana została także europejska kampania „Eks-palacze. Nic ich nie zatrzyma”, która ma na celu pomoc w pozbyciu się nałogu tytoniowego. Dzięki bezpłatnej platformie iCoach, dostępnej także jako aplikacja mobilna na tablet i telefon, z programu skorzystało ok. 380 000 Europejczyków, w tym ponad 20 000 Polaków, którzy postanowili rzucić palenie. To wszystko zaledwie w ciągu dwóch lat.

Więcej o działaniach UE na rzecz zdrowia, europejskich maratonach oraz o pracy Unijnego Ambasadora Kariery dowiesz się słuchając nagrania z "Europejskiego Lunchu".

kul