Logo Polskiego Radia
PolskieRadio 24
Paweł Jakubicki 26.03.2017

Polacy deklarują się jako otwarci na innych

Polacy staja się coraz bardziej otwarci. Dotyczy to między innymi budowania dobrych stosunków z rodziną i sąsiadami, ale też otwarcia na innych. - Deklaracja otwartości jest powszechna – powiedział w Polskim Radiu 24 Artur Pęksyk, mecenas badania "Otwartość Polaków". Gościem programu była również Natalia Suska, psycholog społeczny z Neurohm Polska.
Zdjęcie ilustracyjneZdjęcie ilustracyjneAleksandra Szmigiel/REPORTER/EASTNEWS
Posłuchaj
  • 26.03.2017 Natalia Suska i Artur Pęksyk o otwartości Polaków

Firma Neurohm Polska przygotowała raport "Otwartość Polaków". Przedstawiono w nim m.in. nastawienie Polaków do sąsiadów, osób o innej narodowości czy odmiennym wyznaniu. Z raportu wynika, Polacy są narodem gościnnym. Aż 83 proc. deklaruje, że "szanuje inne narodowości i jest otwarta na obecność tych osób w naszym kraju". 63 proc. badanych, zapewnia także "otwartość na odmienność". Zdaniem osób przygotowujących raport, deklaracja ta przekłada się na nasze nastawienie do związków jednopłciowych, bo ponad połowa akceptuje pary homoseksualne.

Natalia Suska opowiadała o metodologii badania. Analizowano nie tylko odpowiedzi, ale też czas reakcji na pytania. - Badania przeprowadziliśmy niestandardowo. Przeprowadziliśmy ankietę wśród polskiego społeczeństwa metodą Biocode, która bada emocjonalną pewność postawy. Oprócz tego, co nasi respondenci deklarują, badaliśmy też ile czasu potrzebują na udzielenie odpowiedzi. Im szybciej ktoś reaguje na pytanie, tym bardziej pewny jest swojej postawy. Czasami chcemy widzieć siebie w określony sposób, racjonalizujemy pewne kwestie, a dopiero za pomocą takiego badania możemy zobaczyć czy to faktycznie jest ugruntowane w naszej podświadomości – powiedziała psycholog.

Według Artura Pęksyka deklaracja otwartości jest powszechna, ale często nie wiemy jak ją przełożyć na rzeczywistość. - Jesteśmy pewni tego, że chcemy być otwarci. To pierwszy, pozytywny krok, ale często pojawiają się problemy z realizacją deklaracji, bowiem nie wiemy jak. Chcemy mieć dobre relacje, ale nie wiemy jak je nawiązywać. Jesteśmy krajem, który się otwiera, ponieważ mamy historię dwudziestukilku lat wolnego rynku i wolności słowa. Jeśli nie widzimy zagrożeń, to jesteśmy otwarci, Gdy czegoś się boimy, to zamykamy się i uciekamy – powiedział gość Polskiego Radia 24.

W badaniu wzięło udział około 1200 kobiet i mężczyzn w wieku od 18 do 65 lat.

Więcej w całej rozmowie.

Gospodarzem audycji był Maria Furdyna.

Polskie Radio 24/kk

_____________________ 

Data emisji: 26.03.2017

Godzina emisji: 08:43