Logo Polskiego Radia
PolskieRadio 24
Dominik Panek 26.03.2018

Reprywatyzacja: Decyzja zwrotowa ws. Łochowskiej 38 nieważna

Komisja weryfikacyjna uchyliła decyzję reprywatyzacyjną z 2011 roku ws. kamienicy przy ul. Łochowskiej 38 w Warszawie. Po budynek zgłosił się kurator reprezentujący Józefa Pawlaka – jednego z współwłaścicieli, który zmarł w 1949 roku. Ostatecznie nie doszło do wydania nieruchomości. W Polskim Radiu 24 komentarz Jana Śpiewaka (Wolne Miasto Warszawa) i Jana Popławskiego (Miasto Jest Nasze).
Posłuchaj
  • 26.03.18 Jan Popławski o decyzji w sprawie ulicy Łochowskiej 38
  • 26.03.2018 Komisja weryfikacyjna: uchylona decyzja ws. Łochowskiej 38. Relacja Michała Walczyka i rozmowa z Piotrem Gozdawskim (Wolne Miasto Warszawa)
  • 26.03.18 Jan Śpiewak o decyzji w sprawie ulicy Łochowskiej 38
Czytaj także

Patryk Jaki, szef komisji, powiedział podczas konferencji prasowej, że decyzja zwrotowa wydana przez prezydenta Warszawy ws. kamienicy przy ul. Łochowskiej 38 „jest nieważna i nieważne są wszystkie czynności z tym związane”. Dodał, że mieszkańcy Łochowskiej „nie muszą się już bać”.

– To dość widowiskowa sprawa, ale jeżeli chodzi o reprywatyzację w Warszawie, nie jest ona wyjątkowa. Mieliśmy do czynienia z metodą przejęcia kamienicy „na kuratora” – mówił w Polskim Radiu 24 Jan Śpiewak, wskazując na to, że owym kuratorem był współpracownik służb specjalnych. – To człowiek, który powinien był stać na straży prawa i bezpieczeństwa państwa. Robił wszystko, tylko nie to. Reprezentował osobę urodzoną w XIX wieku, która „na chłopski rozum” już nie żyła – podkreślał gość PR24.

Patryk Jaki zaznaczył również, że nieruchomość przy Łochowskiej 38 została zreprywatyzowana na rzecz osoby, która w momencie wydania decyzji reprywatyzacyjnej miałaby 128 lat. – Problem polegał na tym, że akt zgonu (Józefa Pawlaka) był w Urzędzie m.st. Warszawy, tylko nikt tego nie sprawdził – dodał.

– Sądy przyjmowały za dobrą monetę dokumenty przedstawiane przez Ratusz i rzekomych spadkobierców, nigdy ich nie weryfikowały. Bardzo rzadko wychodziły z inicjatywą w tej kwestii – komentował na naszej antenie Jan Śpiewak.

Jak zaznaczył Jan Popławski, to właśnie miasto wystąpiło w sprawie Łochowskiej 38 o ustanowienie kuratora dla osoby nieznanej z miejsca pobytu. - W tym wypadku można było jasno stwierdzić, że osoba mająca taki wiek mogła nie przeżyć pożogi wojennej. Nie wzbudziło to jednak wątpliwości urzędniczki, która wystąpiła o kuratora. Burmistrz dzielnicy natomiast, który przekazywał nieruchomość, taką wątpliwość powziął i dzięki kilku prostym czynnościom urzędniczym wydobył akt zgonu tej osoby - porzypomniał gość.

Więcej w całej rozmowie. W Polskim Radiu 24 decyzję komisji weryfikacyjnej ws. Łochowskiej 38 komentował również Piotr Gozdawski (Wolne Miasto Warszawa).

Gospodarzem audycji był Wojciech Kościak.

Polskie Radio 24/PAP/zz

_________________________

Data emisji: 26.03.18

Godzina emisji: 11.38; 12.45; 14.45