Logo Polskiego Radia
PolskieRadio 24
Jakub Wacławski 05.11.2016

Andriej Tarkowski – życie i twórczość legendy filmu

Uważany za jednego z największych artystów w historii sztuki filmowej. Jego filmy zdobywały nagrody m.in. na festiwalach w Cannes i Wenecji. Andriej Tarkowski już za życia uchodził za twórcę legendarnego. Na jego drodze stanęła choroba. Ostatniego dużego wywiadu udzielił Jerzemu Illgowi, który w audycji „Między kropkami” przedstawił okoliczności jego powstania.
Posłuchaj
  • 05.11.16 Jerzy Illg: Andriej Tarkowski był prorokiem i mistykiem kina
Czytaj także

Rozmowa z Tarkowskim, którą Jerzy Illg, redaktor naczelny Społecznego Instytutu Wydawniczego „Znak”, przeprowadził razem z Leonardem Neugerem, doczekała się przekładów na kilkanaście języków. W 30. rocznicę śmierci reżysera po raz pierwszy ukazała się w wydaniu książkowym, które na polskim rynku wydano pod tytułem „Zwierciadło”.

–  Okoliczności naszego spotkania były naprawdę niezwykłe. Tarkowski miał spotkać się na konferencji prasowej z dziennikarzami. My nimi nie byliśmy. Jednak dowiedział się, że jesteśmy z Polski i potraktował nas jak braci Słowian. Chciał porozmawiać z kimś bliskim jego rodzinnemu kręgowi kulturowemu. Wywiad trwał 4 godziny i w połowie, z budynku sztokholmskiej telewizji, przenieśliśmy się do jego mieszkania – opowiadał Jerzy Illg.


Jerzy Illg; Foto: PR24/MS Jerzy Illg; Foto: PR24/MS

Do spotkania z reżyserem doszło w 1985 roku. W Sztokholmie Andriej Tarkowski realizował swój ostatni, jak się później okazało, film „Ofiarowanie”. Zaplanowany na pół godziny wywiad przerodził się w długą i głęboką rozmową o sztuce, historii i wolności.

– Tarkowski jest dla mnie jednym z najlepszych reżyserów w historii kina. Był niesamowicie zakręcony na punkcie sztuki filmowej. W jego rodzinnej Rosji najbardziej brakowało mu swobody twórczej. Nie mógł tam realizować swoich wizji, bo na każdym kroku napotykał na ograniczenia. Jednak na Zachodzie towarzyszyło mu poczucie obcości. Twierdził, że ludzie nie rozumieją tego, co dla niego było najważniejsze, czyli kwestii duchowości, rozwoju wewnętrznego i religii – dodał Jerzy Illg.  

Wkrótce po udzieleniu wywiadu świat obiegła wiadomość o chorobie Tarkowskiego, który w rok później, 29 grudnia 1986 roku, zmarł w Paryżu na raka żołądka.

Między Kropkami w Polskim Radiu 24 - wszystkie audycje

Polskie Radio 24/db

___________________

Data emisji: 05.11.16

Godzina emisji: 20.15