Paweł Słójkowski 05.01.2014

Tour de Ski: Johaug królową Alpe Cermis i całego cyklu

3 reprezentantki Norwegii znalazły się na podium narciarskiego Tour de Ski - zwyciężyła Therese Johaug, która ostatni etap cyklu, kończący się wspinaczką na Alpe Cermis, zakończyła w czasie 34 minut i 43,6 sekundy.
Therese JohaugTherese JohaugPAP/EPA/ANDREA SOLERO

Drugie miejsce, ze stratą 20 sekund, zajęła Astrid Jacobsen, trzecia była Heidi Weng - 2 minuty i 50 sek. straty.Na 21. pozycji cykl zawodów TdS ukończyła Paulina Maciuszek, bieg na Alpe Cermis Polka ukończyła ze stratą 7 minut i 10 sekund do Therese Johaug.

Liderką Pucharu Świata jest nadal Marit Bojergen - Norweżka, która wycofała się z rywalizacji Tour de Ski po trzech etapach cyklu, zgromadziła 676 punktów i wyprzedza Therese Johaug o 124 pkt., trzecia jest Astrid Jacobsen (475 pkt.), a na czwartej pozycji jest Justyna Kowalczyk (444 pkt.). Polska narciarka zrezygnowała ze startu w biegach Tour de Ski po tym, jak zmieniono program zawodów.

Kreczmer najszybszy na Alpe Cermis, Justyna Kowalczyk czwarta>>>

W jesiennym okresie przygotowawczym Johaug ma zawsze znakomite wyniki testów kondycyjnych, lepsze od gwiazdy norweskiej reprezentacji Marit Bjoergen i kilku innych świetnych zawodniczek z tego kraju. Później w Pucharze Świata już tak rewelacyjnie nie jest.

W tourze Johaug też nigdy nie zwyciężyła (była dwukrotnie druga i raz trzecia), mimo że w ostatnich latach nie ma na nią mocnych w morderczej wspinaczce pod Alpe Cermis. Finałowy etap Tour de Ski w niedzielę w godzinach popołudniowych w Val di Fiemme.
Johaug nie bez powodu nazywana jest "królową" Alpe Cermis. Uzyskiwała najlepsze czasy w trzech ostatnich edycjach, a także w 2009 roku, pokonując - choć nie w bezpośredniej walce - Kowalczyk i Bjoergen. Dobrze na wyczerpującym etapie radzi sobie też najstarsza uczestniczka zawodów, 38-letnia Ukrainka Walentyna Szewczenko. Przed sześcioma laty triumfowała, rok później była trzecia, zaś w poprzednim sezonie - ósma.