Paweł Słójkowski 24.03.2014

Serie A: Juventusu znowu wygrywa, debiut Salamona w Hellas

Juventus Turyn wygrał na wyjeździe z Catanią 1:0 i umocnił się na pozycji lidera piłkarskiej ekstraklasy Włoch. W meczu Sampdorii Genua z Hellas Werona (5:0) długo oczekiwanego debiutu doczekał zawodnik gospodarzy Bartosz Salamon.
Leonardo Bonucci i gracze Juventusu świętują wygraną z Catanią CalcioLeonardo Bonucci i gracze Juventusu świętują wygraną z Catanią CalcioPAP/EPA/MASSIMO DAGATA

22-letni polski obrońca wystąpił w pierwszym spotkaniu w ekstraklasie dopiero w 29. kolejce. Wszedł do gry w 80. minucie, gdy pojedynek był już rozstrzygnięty, zmieniając strzelca ostatniej bramki Angelo Palombo. Drugi z Polaków w drużynie z Genui, Paweł Wszołek oglądał mecz z ławki rezerwowych.
W poprzednim sezonie Salamon był zawodnikiem AC Milan, ale nie zagrał ani w Serie A, ani w innych rozgrywkach.
W Katanii Juventus pokonał skromnie zamykający tabelę zespół gospodarzy po bramce Argentyńczyka Carlosa Teveza w 59. minucie.
W 27. minucie doszło do niecodziennej sytuacji: sędzia odesłał do szatni trenerów obu zespołów Rolando Marana (Catania) i Antonio Conte (Juventus) za gwałtowne protesty po faulu zawodnika gospodarzy Gonzalo Bergossio. Pierwszy go bronił, a drugi domagał się drugiej żółtej kartki, a w konsekwencji czerwonej. Ostatecznie Argentyńczyk ujrzał ją, ale dopiero w 68. minucie, i piłkarze z Sycylii kończyli mecz w dziesiątkę.
Inter Mediolan pechowo przegrał na San Siro z Atalantą Bergamo 1:2. Gospodarze cztery razy trafiali w słupki lub w poprzeczkę, a drugiego gola stracili w ostatniej minucie, po strzale Giacomo Bonaventury. Ten sam zawodnik otworzył wynik spotkania w 36. minucie, kończąc główką szybki kontratak.
Napastnik reprezentacji Włoch Antonio Di Natale rozegrał 324. mecz ligowy w barwach Udinese, czym pobił rekord klubowy. Występ z broniącym się przed spadkiem zespołem Sassuolo uświetnił zaś jedyną bramką. Na ławce rezerwowych Udinese przyglądał się grze Piotr Zieliński.
Bardzo ważne zwycięstwo odnieśli w Neapolu piłkarze Fiorentiny, pokonując sąsiadów z tabeli 1:0. Gola na wagę trzech punktów zdobył w 87. minucie były reprezentant Hiszpanii Joaquin. Tym samym zespół z Florencji (Rafał Wolski na ławce rezerwowych) podtrzymał nadzieje na grę w Lidze Mistrzów, zmniejszając do siedmiu punktów stratę do Napoli.
Gospodarze przez blisko godzinę musieli grać w osłabieniu, po tym jak czerwoną kartkę za brutalny faul otrzymał Algierczyk Faouzi Ghoulam.
W sobotę Torino Kamila Glika pokonało u siebie Livorno 3:1 (reprezentant Polski rozegrał całe spotkanie), natomiast Chievo Werona przegrało z Romą 0:2 (na ławce rezerwowych gospodarzy - Tomasz Kupisz, a gości - Łukasz Skorupski).
W tabeli Juventus z dorobkiem 78 pkt wyprzedza Romę - 64 (jeden mecz zaległy) i Napoli - 58.