Logo Polskiego Radia
polskieradio.pl
Aneta Hołówek 12.04.2016

K2 ulegnie zimą? Polska zimowa wyprawa potwierdzona oficjalnie

Polscy himalaiści pod wodzą Krzysztofa Wielickiego pojadą tej zimy na K2, ostatni niezdobyty o tej porze roku ośmiotysięcznik - czytamy na oficjalnym profilu Programu "Polski Himalaizm Zimowy".
Posłuchaj
  • Simone Moro o zdobywaniu zimą K2
  • Simone Moro szacunek dla polskich himalaistów

Od kilkunastu miesięcy wiele mówiło się o polskiej, narodowej wyprawie, która zimą podejmie próbę zdobycia K2.

Po długim czasie oczekiwań i spekulacji mamy potwierdzenie - wyprawa dojdzie do skutku, a polscy himalaiści będą mieli szansę zatknięcia biało-czerwonej flagi na szczycie ostatniego, niezdobytego w zimowych warunkach ośmiotysięcznika. Latem na K2 wyruszy z kolei wyprawa unifikacyjna.

Komunikat:

Program "'Polski Himalaizm Zimowy im. Artura Hajzera" będzie kontynuowany w latach 2016-2020. Jeszcze w tym roku, do Karakorum wyruszą dwie wyprawy Polskiego Związku Alpinizmu. Pierwsza - letnia wyprawa na K2, której kierownikiem będzie Jerzy Natkański. I to na co czekają sympatycy Polskiego Himalaizmu Zimowego - zimowa, polska wyprawa na K2, na czele z kierownikiem Krzysztofem Wielickim oraz Januszem Gołębiem jako kierownikiem sportowym. Już wkrótce więcej szczegółów o zaplanowanej na lato wyprawie unifikacyjnej - czytamy.

Letnia ekspedycja działać będzie na drodze normalnej, czyli na żebrze Abruzzi. Jak podaje portal wspinanie.pl w jej skład wejdzie sześciu himalaistów: Jerzy Natkański (kierownik), Jarosław Botor, Mariusz Grudzień, Piotr Tomala, Paweł Michalski, Marek Chmielarski.

Zimową wyprawa pokieruje Krzysztof Wielicki. To pierwszy zimowy zdobywca Everestu (17 lutego 1980 roku jako członek narodowej wyprawy na Mount Everest pod kierownictwem Andrzeja Zawady, wspólnie z Leszkiem Cichym dokonali pierwszego zimowego wejścia na ośmiotysięcznik. Był to ogromy sukces polskiego himalaizmu). Wielicki to także piąty na świecie człowiek, który zdobył Koronę Himalajów i Karakorum. Wielicki oprócz Mount Everestu jest jeszcze pierwszym zimowym zdobywcą Kanczendzongi i Lhotse. Z kolei Janusz Gołąb, który podczas narodowej wyprawy na K2 ma pełnić funkcję kierownika sportowego w 2011 roku wraz z Adamem Bieleckim jako pierwszy wszedł zimą na Gaszerbrum I.

Gaszerbrum I to 11. ośmiotysięcznik zdobyty zimą i drugi w Karakorum. Gołąb i Bielecki wejścia dokonali bez użycia tlenu, drogą japońską prowadzącą od strony północno-zachodniej. Odbyło się w ramach wyprawy PZA kierowanej przez Artura Hajzera.

Kto weźmie udział w polskiej, zimowej wyprawie na K2 dowiemy się wkrótce.

Czytaj dalej
Denis Urubko Adam Bielecki 663 f
Bielecki i Urubko idą na K2. Denis ma chytry plan. W tym szaleństwie jest metoda [ROZMOWA PORTALU]

Adam Bielecki i Denis Urubko mieli "chytry plan" na zdobycie K2 zimą 2014/2015

Ekipa planowała działać na niezdobytej północno-wschodniej ścianie K2. Zaletą tego niestandardowego podejścia był fakt, że ściana ta ma charakter śnieżno-lodowy. W warunkach zimowych daje możliwość szybszego i relatywnie bezpieczniejszego przemieszczania się niż po drodze o charakterze skalnym oraz budowania jam śnieżnych, które są wygodniejsze i bezpieczniejsze niż namioty. Największą zaletą wybranej przez Bieleckiego i Urubkę drogi było to, że prawie na całej swojej długości jest ona osłonięta od zachodnich i południowych huraganowych wiatrów.

Niestety ostatecznie wyprawa nie doszła do skutku. Gdy wszystko było już dopięte, sprzęt wysłany, a Urubko i Bielecki spakowani ekspedycję odwołano. Powodem było zbyt wysokie ryzyko ataku terrorystycznego ujgurskich ugrupowań islamistycznych.

Czytaj dalej
nanga 1200 f.jpg
Nanga Parbat zdobyta tej zimy, czy nie? Bibliotekarz, drwal, dyskobolka i tragarz, który był liderem mają dowody

K2 - ostatni, niezdobyty zimą ośmiotysięcznik

- Zdobycie przez Polaków K2 zimą byłoby najlepszym finałem podboju najwyższych gór świata o tej porze roku – mówił Simone Moro w rozmowie z Polskim Radiem, tuż po zdobyciu 26 lutego 2016 roku Nanga Parbat.

26 lutego Muhammad Ali, Alex Txikon i Simone Moro weszli na szczyt Nanga Parbat (8126 m n.p.m.). Tym samym do zdobycia w zimie został już tylko jeden ośmiotysięcznik - K2 (8611 m n.p.m.). Simone Moro zapowiedział, że nie będzie brał udziału w wyprawach na K2.

- Zdecydowałem, że nie będę brał udziału w wyścigu do pierwszego zimowego wejścia na K2. Mam głęboką nadzieję, że to właśnie polska ekspedycja zdobędzie ten szczyt. Przecież to Polacy rozpoczęli grę o nazwie "Himalaizm Zimowy” w 1980 wychodząc na Everest. Byłoby wspaniale, gdyby 37 lat od tego wydarzenia, ostatni z czternastu ośmiotysięczników został zdobyty przez polski zespół. Polacy rozpoczęli tę grę i to Polacy powinni ją zakończyć – takie jest moje marzenie. To byłby najlepszy koniec zimowego podboju najwyższych gór świata - podkreślał Simone Moro.

Zdaniem himalaisty Marcina Kaczkana, który dotarł na wierzchołek "Góry Gór" 31 lipca 2014, w 60. rocznicę pierwszego zdobycia przez Włochów, zimowe wejście na drugi co do wysokości szczyt Ziemi K2 (8611 m) jest tylko kwestią czasu. 

- To kwestia położenia geograficznego, warunków klimatycznych. Zimy są tam, a szczególnie w Karakorum, ostrzejsze niż w Himalajach właściwych, bardziej mroźne. Największym problemem jest silny wiatr. Trzeba mieć szczęście by "wstrzelić się" w okno pogodowe. Poza tym K2 to techniczna góra. Szczególnie zimą trzeba się ostro wspinać. Im więcej będzie wypraw tym większe prawdopodobieństwo zdobycia. To kwestia czasu - wyjaśniał Kaczkan.

Polacy mają swoją historię na "Górze Gór"

Polacy po raz pierwszy zaatakowali K2 w 1976 roku. Wyprawa pod wodzą Janusza Kurczaba próbowała wejść na szczyt dziewiczą wówczas, północno-wschodnią granią. Zdołali przejść jej całość, a dwójce - Eugeniuszowi Chrobakowi i Wojciechowi Wróżowi do wierzchołka zabrakło zaledwie 200 m.

Pierwszy raz  K2 (8611 m) - leżący w Karakorum na granicy Pakistanu i Chin - drugi szczyt ziemi  został zdobyty sześćdziesiąt lat temu. Uczynili to 31 lipca 1954 roku Włosi Achille Compagnoni i Lino Lacedelli.

Pierwszym polskim obywatelem i jednocześnie pierwszą kobietą na szczycie, który uznawany jest przez wielu alpinistów za najtrudniejszą górę świata, była Wanda Rutkiewicz (23 czerwca 1986 roku).

Polacy wytyczyli lub dokończyli cztery z dziewięciu dróg wiodących na szczyt, w tym drogę nazywaną Magiczną Linią oraz Polską drogę. Ta ostatnia została wytyczona przez Jerzego Kukuczkę i Tadeusza Piotrowskiego na południowej ścianie K2. W czasie schodzenia drogą klasyczną spadł w przepaść i zginął Piotrowski.

Na K2 zginęli też: Halina Krüger-Syrokomska i Wojciech Wróż. U podnóża K2 pochowana jest Dobrosława Miodowicz-Wolf "Mrówka", która zmarła podczas schodzenia po nieudanym ataku szczytowym w tragicznym sezonie 1986.

Piotr Pustelnik otrzymał Nagrodę Fair Play Polskiego Komitetu Olimpijskiego za rezygnację z ataku szczytowego, aby nieść pomoc koledze Christianowi Kuntnerowi, który zapadł na chorobę wysokościową w czasie zejścia z wierzchołka.

Polscy zdobywcy:

    23 czerwca 1986 – Wanda Rutkiewicz
    8 lipca 1986 – Jerzy Kukuczka, Tadeusz Piotrowski
    3 sierpnia 1986 – Przemysław Piasecki, Wojciech Wróż
    10 lipca 1996 – Krzysztof Wielicki
    14 lipca 1996 – Ryszard Pawłowski, Piotr Pustelnik
    23 sierpnia 2011 – Dariusz Załuski
    31 lipca 2012 – Adam Bielecki
    31 lipca 2014 - Janusz Gołąb
    31 lipca 2014 - Marcin Kaczkan

(Aneta Hołówek, PolskieRadio.pl, Polski Himalaizm Zimowy, wspinanie.pl)