migrator migrator 13.05.2010

V etap Giro d'Italia

Francuz Jerome Pineau z ekipy Quick Step wygrał w miejscowości Novi Ligure piąty etap wyścigu kolarskiego Giro d'Italia.

Na piątym etapie Giro najszybszy był Francuz Jerome Pineau. Różową koszulkę lidera zachował Włoch Vincenzo Nibali (Liquigas).

Pineau wyprzedził na finiszu dwóch towarzyszy ucieczki - swojego rodaka Juliena Foucharda i Japończyka Yukiyę Arashiro. Peleton na ostatnich kilometrach mocno przyspieszył, ale nie zdołał doścignąć śmiałków, tracąc do nich cztery sekundy. Na czele zasadniczej grupy przyjechał Amerykanin Tyler Farrar.

W środku peletonu ukończyli etap obaj Polacy - Sylwester Szmyd i Maciej Bodnar. Nie zmieniły się ich pozycje w klasyfikacji generalnej: Szmyd nadal jest 61., a Bodnar 154.

30-letni Pineau wygrał pierwszy w karierze etap wielkiego wyścigu narodowego. W 2002 roku był bliski zwycięstwa etapowego w Tour de France, ale ostatecznie w Pau wyprzedził go inny kolarz francuski Patrice Halgand.

W Giro d'Italia Francuzi nie stawali na podium zwycięzców od 2005 roku, gdy w miejscowości Varazze triumfował Christophe Le Mevel.

W piątek szósty etap na pofałdowanej trasie z Fidanzy do Marina di Massa (172 km).