Polskie Radio
migrator migrator 14.02.2010

Sikora bez medalu. Triumf Francuza Jaya

Tomasz Sikora zajął 29. miejsce w swoim pierwszym występie na igrzyskach w Vancouver - biatlonowym sprincie na 10 km. Mistrzem olimpijskim został bezbłędnie strzelający Francuz Vincent Jay.
Tomasz SikoraTomasz Sikora (fot.East News)

Srebro trafiło do Norwega Emila Hegle Svendsena a brąz wywalczył Chorwat Jakov Fak. Czyli podium niemal pełne (z wyjątkiem Norwega) niespodzianek.

Polak, biegnący z numerem 32, rozpoczął dość spokojnie bieg, ale za to na strzelnicy był bezbłędny i po pierwszym strzelaniu był w czołówce. W momencie gdy Tomasz Sikora opuszczał strzelnicę zaczęło mocno padać, co znacznie utrudniało strzelanie kolejnym zawodnikom. Na drugim strzelaniu deszcz ze śniegiem pokrzyżował też plany Tomaszowi Sikorze - miał dwa niecelne strzały w pozycji stojącej. Na dodatek nasz biatlonista biegł dość wolno i na mecie miał stratę ponad 2 minut i 8 sekund do zwycięzcy.

Drugi z naszych zawodników Łukasz Szczurek miał po jednym pudle na każdym ze strzelań, lecz zdołał wyprzedzić tylko trzech zawodników (reprezentanta... Grenlandii, Australii i Greka, który nie dobiegł do mety), zajmując 85. miejsce w gronie 88 startujących, co nie da mu możliwości wystąpienia w biegu pościgowym, do którego zakwalifikowała się najlepsza "60".

Bieg rozpoczął się sensacyjnie. Kandydat do złota Norweg Ole Einar Bjoerndalen już na pierwszym strzelaniu pozycji leżąc miał aż 3 pudła i w ten sposób już po kilku minutach biegu zaprzepaścił szansę na kolejny medal olimpijski. Ostatecznie zajął dopiero 17. miejsce.

Za to bardzo dobrze spisywali się biatloniści z pierwszymi numerami startowymi, którzy zdążyli dobiec do mety zanim rozpadało się na dobre. Jay miał numer 6, Svendsen 10, a Fak 4. W czołowej dziesiątce aż roiło się od niespodzianek.