Polskie Radio
migrator migrator 22.05.2010

Rosja - Czechy w finale hokejowych Mistrzostw Świata

Hokeiści reprezentacji Rosji awansowali do finału rozgrywanych w Niemczech Mistrzostw Świata elity. W jutrzejszym finale zmierzą się z Czechami.

Rosjanie w półfinałowym meczu pokonali gospodarzy turnieju 2:1.

Rosjanom, którzy dotąd wygrali w mistrzostwach wszystkie mecze, wygrana nad Niemcami nie przyszła łatwo. Gospodarze wyszli na prowadzenie w pierwszej tercji, po golu Marcela Goca w podwójnej przewadze.

"Sborna" wyrównała w drugiej tercji, po strzale Jewgienija Małkina. W trzeciej tercji żadna z drużyn długo nie mogła przechylić szali zwycięstwa na swoją korzyść, ale w końcu na niespełna dwie minuty przed końcem meczu awans do finalu dał Rosjanom Pawieł Dacjuk.

Wcześniej Czesi w meczu półfinałowym rozegranym w Kolonii pokonali po karnych Szwecję 3:2 (1:1, 0:1, 1:0 - 0:0, 1:0).

Żaden z zespołów nie uzyskał w trzech tercjach takiej przewagi, aby objąć prowadzenie i utrzymać je do końca. Pierwszą bramkę strzelili Szwedzi (Johan Harju w 9. minucie), ale Czesi odpowiedzieli golem Tomasa Mojzisa (18).

W drugiej tercji Szwedzi objęli prowadzenie po strzale Andreasa Engqvista w 32. minucie, rywale długi nie mogli doprowadzić do wyrównania. Dopiero, gdy na 1,5 minuty przed końcem spotkania trener Czech Vladimir Ruzicka wycofał bramkarza, udało się wyrównać stan meczu na 2:2. Na 10 s przed końcową syreną drugą bramkę dla Czech zdobył Karel Rachunek.

Dogrywka nie dała rozstrzygnięcia, o awansie do finału decydowały karne. Lepiej egzekwowali je Czesi - bramkę zdobył Jan Marek, a po chwili bramkarz Czech Tomas Vokoun obronił strzał Szweda. Ostatnio na podium mistrzostw świata Czesi stali w 2006 roku, gdy zdobyli srebrny medal.

Czesi zagrają w finale ze zwycięzcą meczu Rosja - Niemcy w niedzielę w Kolonii o godzinie 20.30. Jego obserwatorem będzie m.in. prezydent Czech Vaclav Klaus. Cztery godziny wcześniej rozpocznie się mecz o brązowy medal

Wyniki meczów półfinałowych:

Szwecja - Czechy 2:3 po karnych (1:1, 1:0, 0:1 - 0:0, 0:1)

Bramki: dla Szwecji - Johan Harju (9), Andreas Engqvist (32); dla Czech - Tomas Mojzis (18), Karel Rachunek (60), Jan Marek - karny. Kary: dla Szwecji - 10 minut; dla Czechy - 12 minut. Widzów: 13 430.

Rosja - Niemcy 2:1 (0:1, 1:0, 1:0)

Bramki: dla Niemiec - Nicolai Goc (16); dla Rosji - Jewgienij Małkin (32), Paweł Daciuk (59). Kary: Rosja - 11 minut plus kara meczu dla Nikołaja Kulemina; Niemcy - 8 minut. Widzów: 18 730.