migracja
migrator migrator 07.03.2010

Z kolarskich tras Hiszpanii i Francji

Frantisek Rabon wygrał wyścig dookoła hiszpańskiej prowincji - Murcja, Armstrong dopiero siódmy. Lars Boom prolog wyścigu Paryż-Nicea.
Lance ArmstrongLance Armstrong fot. East News

Czech Frantisek Rabon wygrał pięcioetapowy wyścig kolarski dookoła hiszpańskiej prowincji Murcja. Zawodnik ekipy Columbia objął prowadzenie w sobotę, zwyciężając w jeździe indywidualnej na czas i utrzymał koszulkę lidera na niedzielnym etapie.

Na ulicach stolicy prowincji doszło do finiszu z peletonu, a najszybszy okazał się sześciokrotny mistrz świata w kolarstwie torowym Holender Theo Bos, który od ubiegłego sezonu startuje na szosie.

Siódme miejsce w wyścigu zajął skupiający największą uwagę mediów Amerykanin Lance Armstrong. Siedmiokrotny zwycięzca Tour de France, który po raz pierwszy wystartował w Europie, słabo się zaprezentował w sobotniej czasówce, przegrywając z Rabonem o minute i 18 sekund.

Najlepszy z Polaków, Tomasz Marczyński z ekipy CCC Polsat Polkowice, zakończył wyścig na dziesiątej pozycji.

Wyniki 5. etapu, Redyser - Murcja (121 km):
1. Theo Bos (Holandia/Cervelo) - 2:43.35
2. Graeme Brown (Australia/Rabobank)
3. Daniel Schorn (Austria/Netapp)
4. Walentin Igliński (Kazachstan/Astana)
5. Henning Bommel (reprezentacja Niemiec)
6. Russell Downing (W.Brytania/Sky)
...
12. Michał Gołaś (Vacansoleil)
20. Krzystof Jeżowski (CCC Polsat Polkowice)
21. Tomasz Marczyński (CCC Polsat Polkowice)

10. Tomasz Marczyński (CCC Polsat Polkowice) 1.59

Lars Boom wygrał nieoczekiwanie prolog wyścigu kolarskiego Paryż-Nicea, jazdę indywidualną na czas w Montfort-l'Amaury. 24-letni Holender wyprzedził o trzy sekundy Niemca Jensa Voigta oraz o sześć Amerykanina Leviego Leipheimera i Hiszpana Alberto Contadora.

Sensacją jest piąte miejsce 20-letniego Słowaka Petera Sagana. Jeden z faworytów wyścigu, obok Alberto Contadora, jego rodak Alejandro Valverde zajął dopiero 31. miejsce, tracąc na odcinku ośmiu kilometrów 29 sekund do młodego Holendra. Jeszcze więcej - 42 sekundy stracił Luksemburczyk Frank Schleck.

Wyścig Paryż-Nicea składa się z siedmiu etapów i potrwa do 14 marca. Polacy nie startują.